Uzaktan hizmet içi eğitimi değerlendirmede kullanılacak bir ölçme aracı geliştirme çalışması
A measurement tool development study to evaluate distance in-service training
- Tez No: 642742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Uzaktan Hizmet İçi Eğitimi Değerlendirmede Kullanılacak Bir Ölçme Aracı Geliştirme Çalışması Amaç: Bu araştırmada, sağlık çalışanlarının uzaktan hizmet içi eğitime karşı motivasyonlarını değerlendirmelerinde kullanılacak bir ölçme aracı geliştirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bir eğitim araştırma hastanesinde Nisan 2020-Haziran 2020 tarihleri arasında yürütülen ve örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 515 sağlık çalışanının oluşturduğu metadolojik tipte olan bu çalışmada veriler Uzaktan Hizmet İçi Eğitime Karşı Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Bu aşamada madde havuzu oluşturulup uzman görüşü alınmış; Açımlayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmış ve nihai ölçeğe ulaşılmıştır. Bulgular: Sağlık Çalışanlarına Yönelik Uzaktan Hizmet İçi Eğitim Motivasyonu Ölçeği'nin geliştirilmesi için önce konu kapsamında benzer ölçeklerin incelenmesi ve literatür taraması sonucunda 50 maddelik bir havuz oluşturulmuştur. Ardından kapsam geçerliği için 9 uzmandan görüş alınmıştır. Buna ek olarak dil geçerliliğin sağlanabilmesi için bir dil bilgisi alan uzmanının görüşlerine başvurulmuştur. Kapsam geçerliliği çalışması sonrasında 40 maddelik form elde edilmiştir. Toplanan veriler ile Açımlayıcı Faktör Analizi yapılmış ve bazı maddeler atılarak 20 maddelik bir form elde edilmiştir. Araştırmada, açıklayıcı faktör analizi yapı geçerliğini sağlanmak için Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Bu analizde uyum indeksleri RMSEA (0,091), GFI (0,94), ve AFGI (0,87) değerlerinin, kabul edilebilir uyum değerleri aralığında, S-RMR (0,047) ve CFI (0,98) değerlerinin ise iyi uyum değerleri aralığında olduğu gözlemlenmiştir. Güvenirliği değerlendirmek amacıyla toplanan veriler üzerinden Cronbach-Alpha değeri hesaplanmıştır. Ölçeğin tamamı için Cronbach-Alpha değeri 0,95 olarak bulunmuştur. Ölçeği oluşturan iki alt faktör için ise Cronbach-Alpha değeri sırasıyla 0,96, 0,83 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Geliştirilen ölçek“Sağlık Çalışanlarına Yönelik Uzaktan Hizmet İçi Eğitim Motivasyonu Ölçeği”olarak adlandırılmış, psikometrik özelliklerinin yeterli ve uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Kelimeler; Uzaktan Eğitim, Hizmet içi Eğitim, Motivasyon, geçerlik, güvenirlik
Özet (Çeviri)
A Measurement Tool Development Study to Evaluate Distance In-Service Training Aim: In this study, it is aimed to develop a data collection tool that will be used in assessing the motivations of healthcare professionals towards distance in-service training. Method: This study, which is a methodological type whose sample group constituted from 515 healtcare professionals who accepted to join this research working in a training research hospital. Data set of the study is gathered via Health Workers' Motivation towards Distance In-Service Training scale. An item pool has been created for this research and consulted with the experts for the item pool. Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis have been done and final form of the scale achieved Findings: For Motivation Scale of Distance In-Service Training for Healthcare Workers, firstly a literature scan and review of the similar scales related to the topic has been done to create an item pool with 50 items. After that, opinions from 9 experts received to achieve content validity. Addititonally, to achieve grammatical validity, opininons from a grammar field expert received. After the content validity study, a 40-item form was obtained. Exploratory Factor Analysis (EFA) was performed with the collected data and a 20-item final form was obtained. In the research, Confirmatory Factor Analysis was performed to ensure explanatory factor analysis structural validity. In this analysis, it has been observed the fit indexes RMSEA (0.091), GFI (0.94) and AFGI (0.87) values are within the acceptable fit values range, and the S-RMR (0.047) and CFI (0.98) values are within the good fit values range. In order to evaluate reliability, the Cronbach-Alpha value was found to be 0.95 for the entire scale. Cronbach-Alpha value was determined as 0.96, 0.83 for the two sub-factors that constitute the scale. Result: The developed scale was named as“For Motivation Scale of Distance In-Service Training for Healthcare Workers”and it was concluded that their psychometric properties were sufficient and appropriate. Keywords; Distance Education, In-service training, Motivation, Validity, Reliability