Pandemi (Covid-19) sürecinde ortaokul matematik öğretim programının uzaktan eğitim ile uygulanmasına yönelik öğretmen ve müfettiş görüşleri
Teacher and inspector opinions on the application of secondary mathematics education program with distance education in the pandemic (Covid-19) process
- Tez No: 764582
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada Covid-19 pandemi sürecinde uzaktan eğitimde kullanılmaya devam eden matematik öğretim programı ile ilgili öğretmen ve müfettişlerin görüşlerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu; Ankara ilinde çalışmakta olan 366 öğretmen ve 10 müfettişten(denetmen) oluşturmaktadır. Karma araştırma modelinin tarama modelinde gerçekleştirilen bu araştırmada veriler, nicel ve nitel yaklaşımlar yoluyla toplanmıştır. Araştırma verilerinin toplanması amacıyla öğretmenlere uygulamak amacıyla "2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Uzaktan Eğitim Sürecinde Kullanılan Matematik Öğretim Programına Yönelik Öğretmen Görüşleri Anketi ile hem öğretmenler hem de müfettişler(denetmenler) için yarı yapılandırılmış görüşme formu geliştirilmiş ve kullanılmıştır. Araştırmada 346 öğretmenden elde edilen nicel veriler, SPSS paket programı yardımıyla, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, ilişkisiz gruplar için Kruskal Wallis H ve Mann-Whitney U testi kullanılarak çözümlenmiştir. 20 öğretmen ve 10 müfettişten yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilen nitel veriler için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde MEB'ın hızlı kararlar aldığını, bu süreçte tüm öğrencilere ulaşılamadığını, kullanılan programda yer alan hedeflerin(kazanımların) matematik dersinin genel amaçları ile tutarlı olduğunu ancak hedeflerin öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate almadığını, programın içerik boyutunun öğretim ilkelerine uygun olduğunu fakat canlı derslerde ders dışı uygulamalara yeterince yer verilmediğini, kullanılan etkinliklerin öğretmen-öğrenci iletişimini güçlendirdiğini belirtmişlerdir. Ölçme aracının bazı alt boyutlarındaki öğretmen görüşlerinin; cinsiyet değişkenine göre uzaktan eğitim süreci boyutunda, okul türü değişkenine göre hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci ve ölçme değerlendirme boyutlarında, kıdem değişkenine göre içerik boyutunda, yerleşim yeri değişkenine göre ölçme-değerlendirme boyutunda, hizmet içi eğitim alma değişkenine göre uzaktan eğitim süreci, hedef, içerik, öğrenme-öğretme süreci, ölçme değerlendirme boyutlarında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan görüşmeler sonucunda öğretmenler; öğrencilerin tamamına ulaşılamadığını dolayısı ile hedefe(kazanımlara) ulaşılamadığını, içeriğin tamamlandığını, dönüt düzeltmelerin yeterince yapılamadığını, ölçme-değerlendirme yönteminin geçerliğinin ve güvenirliğinin düşük olduğunu ifade etmişlerdir. Tüm bunların yanı sıra uzaktan eğitimin zaman-mekan serbestliği sağladığını ancak sosyalleşmeye engel olduğunu belirttikleri görülmüştür. Ayrıca öğretmenler ortaokul matematik öğretim programının programın yeniden düzenlenmesi gerektiği şeklinde öneride bulunmuşlardır. Müfettişler(denetmenler) ile yapılan görüşmelerde ise uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimi desteklediği ve pandemi sürecinde başarılı bir uzaktan eğitim süreci geçirildiği, öğretmenlerin programın hedeflerine ulaşamadıkları ve etkili iletişimin gerçekleşmediğini, içeriğin öğretmenlerin söylemlerinin aksine tamamlanmadığını, öğretmenlerin uzaktan eğitime yeterince ilgi göstermediklerini, öğrencilerin motivasyonlarının düşük olduğunu, öğrenme-öğretme sürecinin verimli olamadığını, dönüt-düzeltme yapılamadığını, uzaktan eğitimde ölçme-değerlendirme yapılamayacağını, değerlendirmenin güvenirliğinin düşük olduğunu ifade ettikleri görülmektedir. Bununla birlikte müfettişler(denetmenler) uzaktan eğitimin zaman-mekan bağımsızlığı sağladığını, yüz yüze eğitime alternatif olduğunu, teknoloji okur yazarlığına teşvik ettiğini, kısa zamanda birçok bilgiye ulaşma imkanı sağladığını ancak her öğrenim seviyesinde farklı etkiye sahip olduğunu, dönüt alınamadığını söyledikleri görülmüştür. Müfettişlerin uzaktan eğitim için verdikleri önerilerin; öğrencilere uzaktan eğitimde kullanacakları teknolojik imkanların sağlanması gerektiği, internet ağının güçlendirilmesi gerektiği, ailelerin sürece dahil edilmesi gerektiği ve öğrencilerin daha aktif olabilecekleri interaktif programların kullanılması olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the opinions of teachers and inspectors about the mathematics teaching program that continues to be used in distance education during the Covid-19 pandemic process. The study group of the research; It consists of 366 teachers and 10 inspectors (supervisors) working in the province of Ankara. In this study, which was carried out in the scanning model of the mixed research model, the data were collected through quantitative and qualitative approaches. In order to collect the research data, a semi-structured interview form was developed and used for both teachers and inspectors (supervisors) with the“Teacher Opinions Questionnaire on the Mathematics Teaching Program Used in the 2020-2021 Academic Year Distance Education Process”in order to apply it to the teachers. in the study, Quantitative data obtained from 346 teachers were analyzed with the help of SPSS package program, using frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, Kruskal Wallis H and Mann - Whitney U tests for unrelated groups. Content analysis technique was used for qualitative data. As a result of the analyzes made; The teachers stated that the Ministry of National Education made quick decisions in the distance education process , that not all students could be reached in this process, that the objectives (achievements) in the program used were consistent with the general objectives of the mathematics course, but the objectives did not take into account the individual differences of the students, that the content of the program was in accordance with the teaching principles, but in live lessons. They stated that extracurricular practices were not included enough and that the activities used strengthened teacher-student communication. Teachers' views on some sub-dimensions of the measurement tool; The distance education process dimension according to the gender variable, the goal, content, learning-teaching process and measurement-evaluation dimensions according to the school type variable, the content dimension according to the seniority variable, the measurement-evaluation dimension according to the settlement variable, the distance education process according to the in-service training variable, It has been concluded that there is a significant difference in the dimensions of goal, content, learning-teaching process, measurement and evaluation. As a result of the interviews, the teachers; They stated that not all of the students could be reached, so the goal (achievements) could not be reached, the content was completed, the feedback and corrections could not be made sufficiently, the validity and reliability of the measurement-evaluation method was low. In addition to all these, it was seen that they stated that distance education provides time- space freedom, but prevents socialization. In addition, teachers suggested that the secondary school mathematics curriculum should be rearranged. In the interviews with the inspectors (supervisors), it was revealed that distance education supports face-to-face education and a successful distance education process was passed during the pandemic process, teachers could not reach the goals of the program and effective communication was not realized, the content was not completed contrary to what the teachers said, the teachers did not show enough interest in distance education, the motivation of the students was low. It is seen that the students stated that the learning-teaching process was not efficient, feedback and corrections could not be made, measurement-evaluation could not be done in distance education, and the reliability of the evaluation was low. However, it was seen that the inspectors (supervisors) said that distance education provides time-space independence, is an alternative to face-to-face education, encourages technology literacy, provides the opportunity to access many information in a short time, but has a different effect at every education level, and there is no feedback. The suggestions given by the inspectors for distance education; It is seen that students should be provided with technological opportunities to use in distance education, the internet network should be strengthened, families should be included in the process and interactive programs should be used in which students can be more active.