Nöroendokrin hücre hiperplazisi saptanan olguların klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları ile histopatolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of clinical, laboratory and imaging findings and histopathological characteristics of cases with neuroendocrine cell hyperplasia
- Tez No: 642741
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE SOYTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Nöroendokrin hücre hiperplazi (NEHH)'li hastaların demografik ve klinik özelliklerini, laboratuvar, radyolojik ve endoskopik bulgularını, gastrik biyopsi histopatolojik özelliklerini değerlendirmek, aynı zamanda NEHH zemininde nöroendokrin tümör (NET) gelişiminde rol oynayan faktörleri araştırmaktır. Materyal ve metot: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Gastroenteroloji Bilim Dalında takipli, 01.10.2010 – 01.10.2019 tarihleri arasında üst GIS endoskopisi yapılmış ve mide biyopsi materyallerinin patolojik incelemesinde NEHH saptanmış, 18 yaş ve üzeri toplam 196 hasta (118 kadın, 78 erkek, ortalama yaş 61.2±13.0) dahil edilmiştir. Hastalar NET bulunan ve bulunmayanlar şeklinde iki gruba ayrılmış ve belirlenen demografik, klinik, laboratuvar, görüntüleme ve histopatolojik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kontrol endoskopisi bulunan hastalar NEHH gerileyenler ve gerilemeyenler olarak iki alt gruba ayrılmış ve benzer parametreler bu iki grup arasında da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: This is the research of demographic, clinical, laboratory, imaging and histopathological factors that may play a role in the relationship between neuroendocrine cell hyperplasia (NECH) and neuroendocrine tumor (NET). It is aimed to raise awareness about NECH, which is considered a precancerous and reversible lesion, and to contribute to a limited number of studies in the literature. Material and Method: The study was followed up in the Department of Gastroenterology at Dokuz Eylul University Hospital, and upper GIS endoscopy was performed between October 2010 and October 2019, and a total of 196 patients, years of age 18 and over was included in the pathological examination of gastric biopsy materials (118 women, 78 men, mean age 61.2 ± 13.0). Patients were divided into two groups as those with and without NET during the follow-up period. Some demographic, clinical, laboratory, imaging, and histopathological parameters were investigated. In addition, patients with control endoscopy were divided into two subgroups as NECH decline and non-decline, and the same factors were evaluated between these two groups.