Çocukluk çağı travmatik yaşantıların, yetişkinlik dönemi özgüven ve yaşam doyumu ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of childhood traumatic lives with adultself-confidence and life satiation
- Tez No: 642753
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travmatik yaşantılar ile yetişkinlik dönemi özgüven ve yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu amaçla Çocukluk Çağı Travmatik Yaşantılar Ölçeği (ÇÇTYÖ), Özgüven ve Yaşam Doyumu ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ÇÇTYÖ,“duygusal istismar, fiziksel istismar, fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve cinsel istismar”olmak üzere beş alt boyutta; özgüven ölçeği içsel ve dışsal özgüven olmak üzere iki alt boyutta, yaşam doyumu ölçeği ise tek boyutta incelenmiştir. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde yaşayan ve 18 yaş üstündeki toplam 385 kişi üzerinde anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların özgüven ölçeğinden 135,99 puan; yaşam doyum ölçeğinden 17,33 puan ve ÇÇTYÖ ölçeğinden ise 47,38 puan aldığı ortaya çıkmıştır. Araştırmada anket uygulaması sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde, korelasyon analizi, Mann Whitney U Testi ve Kruskal Wallis H Testleri uygulanmıştır. Araştırmada anlamlı farklılığın çıktığı durumda çoklu karşılaştırma test yöntemlerinden Tukey ve LSD test yöntemlerine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda, ÇÇTYÖ toplam puanlar ile özgüven ve yaşam doyumu ölçeğinden alınan toplam puanlar arasında negatif yönde ve zayıf şiddetli bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, katılımcıların yaşam doyum düzeyleri ile özgüvenleri arasında pozitif yönde ancak zayıf şiddetli bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca katılımcıların cinsiyetleri ile ÇÇTYÖ ve yaşam doyumu ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı bir farklılık olmadığı buna karşın özgüven ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada, katılımcıların aylık gelir düzeylerinde, ÇÇTYÖ ve özgüven ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı farklılık olmadığı, yaşam doyumu ölçeğinden alınan toplam puanlar arasında ise anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Bunun yanında, katılımcıların çocuğa sahip olma durumları ile özgüven ve yaşam doyum ölçeğinden aldıkları toplam puanları arasında anlamlı farklılık olmadığı, ÇÇTYÖ toplam puanları arasında ise anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ayrıca,“psikiyatrik tanı alma, çocukluk döneminde aileden birinin psikiyatrik bozukluğunun olup olmadığı ve çocuklukta travma yaşama durumu”ile ÇÇTYÖ, özgüven ve yaşam doyum ölçeğinden aldıkları toplam puanlar arasında anlamlı farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Son olarak, katılımcıların yaşları ile ÇÇTYÖ, özgüven ve yaşam doyum ölçeğinden aldıkları toplam puanları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between childhood traumatic experiences and adult confidence and life satisfaction. For this purpose, The Childhood Trauma Questionnaire (CTQ), Self Confidence and Life Satisfaction scales were used. In the research, CTQ has five sub-dimensions:“emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect and sexual abuse”; The self-confidence scale was examined in two sub-dimensions, internal and external self-confidence, and the life satisfaction scale was examined in one dimension. Accordingly, a questionnaire was applied on a total of 385 people over 18 years old living in Istanbul. As a result of the research, 135.99 points from the self-confidence scale of the participants; It was revealed that it got 17.33 points from the life satisfaction scale and 47.38 points from the CTQ scale. Correlation analysis, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Tests were used to analyze the data obtained as a result of the questionnaire application. In case there was a significant difference in the research, Tukey and LSD test methods, which are among multiple comparison test methods, were used. As a result of the research, it was found that there was a weak and weak relationship between the total scores of the CTQ and the self-confidence and life satisfaction scale. In addition, it was revealed that there was a positive but weakly severe relationship between participants' life satisfaction levels and self-confidence. The study also revealed that there was no significant difference between the sexes of the participants and the total scores they obtained from the scale of the CTQ and life satisfaction, but there was a significant difference between the total scores they received from the self-confidence scale. In the study, it was revealed that there was no significant difference in the monthly income levels of the participants between the scores obtained from the scale of self-confidence and self-confidence, and there was a significant difference between the total scores obtained from the life satisfaction scale. In addition, it was revealed that there was no significant difference between the participants' status of having children and their total scores on self-confidence and life satisfaction scale, and there was a significant difference between the total scores of CTQ. The study also revealed that there was a significant difference between“getting psychiatric diagnosis, whether a family member had a psychiatric disorder and trauma experience in childhood”and the total scores they received from the scale of self-confidence and life satisfaction. Finally, it was revealed that there was no significant difference between the participants' ages and their total scores on the scale of the CTQ, self-confidence and life satisfaction.