Kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile yeme örüntüsü arasındaki ilişkide öz tiksinme ve beden utancının aracı rolü
Examining the mediating roles of self-disgust and body shame in the association between childhood traumas and eating patterns among women
  1. Tez No: 765634
  2. Yazar: ESLEM FULYA EKŞİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut çalışmada beliren yetişkinlik dönemindeki kadınlarda çocukluk çağı travmaları ile yeme örüntüsü arasındaki ilişkide öz tiksinme ve beden utancının aracını rolü incelenmiştir. Araştırmaya yaşları 18-25 aralığında olan ve üniversite eğitimine devam eden 399 kadın katılımcı dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Öz Tiksinme Ölçeği-Revize Formu, Nesneleştirilmiş Beden Bilinci Ölçeği, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi, Yeme Tutum Testi ve Beck Depresyon Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Regresyon analizleri sonuçlarına göre duygusal ve fiziksel ihmal bozuk yeme tutumunu, cinsel istismar duygusal yeme davranışını, fiziksel ve cinsel istismar ise birlikte kısıtlayıcı yeme davranışını açıklamaktadır. Ayrıca depresif belirtiler kontrol edildikten sonra, çocukluk dönemi travma yaşantıları ile yeme tutum ve davranışları arasındaki ilişkiyi, beden utancının ve öz tiksinmenin açıkladığı gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, farklı yeme örüntülerinin oluşumunda rol oynayabilecek travmatik yaşantıların çeşitliliğine işaret etmekte; bu örüntülere yönelik geliştirilecek klinik müdahalelerde beden utancına ve benliğe yönelik tiksinme deneyimine dikkat çekmektedir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür ile değerlendirilmiş, çalışmanın sınırlılıkları ve alanyazına katkısı belirlenmiş, son olarak gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The current study aimed to examine the mediating roles of self-disgust and body shame in the association between childhood trauma and eating patterns in emerging adult women. Based on this objective, 399 women who have enrolled in a program at a university in the age range of 18-25 were included in the study. For data collection, Demographic Information Form, Self-Disgust Scale-Revised Form, Objectified Body Consciousness Scale, Childhood Trauma Questionnaire, Dutch Eating Behaviors Questionnaire, Eating Attitudes Test, and Beck Depression Inventory were administered. The regression analyses revealed that emotional and physical neglect explained disordered eating attitudes, sexual abuse explained emotional eating, and physical and sexual abuse explained restricted eating behavior. In addition, after controlling for depressive symptoms, the mediator roles of body shame and self- disgust were observed in the relationship between childhood trauma and maladaptive eating patterns. These findings point to the diversity of traumatic experiences in the etiology of different eating patterns and draw attention to body shame and self- disgust to include case conceptualizations and interventions in clinical settings. The results of the study were discussed in the light of relevant literature, the limitations of the study and contributions to literature were stated, and finally, suggestions for future research were presented.