BDNF katkılı kitosan tüp üretimi ve fasiyal sinir kesisi tedavisinde kullanımı
Production of BDNF doped chitosan tubes and its usage on facial nerve injuries
  1. Tez No: 642806
  2. Yazar: TUNÇ EREN AKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN HODA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kitosan; kitinin deasetile edilmesiyle elde edilen, zincir yapıda bir polisakkarittir. Antibakteriyel özellik göstermesi, biyouyumlu, yenilenebilir ve en önemlisi doğal bir polimer olması sebebiyle birçok alanda yaygın olarak kullanılan bir polimer olmuştur. Özellikle biyouyumlu ve biyobozunur olma özelliği, kitosanın kozmetik, tıp, biyomedikal ve biyomühendislik alanlarında kullanımını yıldan yıla arttırmış ve geleneksel olarak kullanılan metal ve kompozit temelli implant malzemelerinin yerini kitosan bazlı implant malzemeleri almaya başlamıştır. Kafatası sinirlerinden yedinci çifti oluşturan fasiyal sinir, pons ve omurilik soğanı arasından çıkarak yüz ifadeleri, mimikleri ve tat duyusunun iletilmesini kontrol eder. Baş ve boyun travmaları esnasında fasiyal sinir yaralanmalarına sıklıkla rastlanılmaktadır. Bu sinirin yaralanmalar sonucunda işlevini tamamen ya da kısmî olarak yerine getirememesi Fasiyal Sinir Paralizi olarak tanımlanır ve bu rahatsızlık psikolojik, estetik ve ekonomik sorunlara yol açar. Sinir travmaları sonrası oluşan kesik ya da kopmaların tedavi edilmesi ve onarılması için en iyi bilinen ve en yayagın kullanılan yöntem sinir uçları koaptasyonudur. Bununla birlikte, mikrocerrahi ve nörootoloji alanlarındaki ilerlemelere rağmen, insanda fasiyal sinir kesisi ve koaptasyonu sonrası işlevsel iyileşme istenilen düzeyde olamamaktadır. Bu çalışmada, kitosan polimerlerinden elektro eğirme yöntemiyle biyobozunur nanolifler üretilmiş ve bu liflerden en homojen lif dağılımına sahip, boncuksuz lif parametreleri kullanılarak içi boş tüpler üretilmiştir. Üretilen tüpler protein yapıdaki BDNF molekülü ile katkılanarak fasiyal sinirin ana gövdesinin transvers kesisinin iki ucu arasına yerleştirilmiş ve BDNF katkılı kitosan tüplerin aksonal rejenerasyon ve fonksiyonel iyileşme üzerine etkisi araştırılmış ve gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chitosan is a chain-structured polysaccharide obtained by deacetylation of the chitin. Because of its antibacterial properties, being biocompatible, renewable, and natural polymer, it has been a widely used in many fields. Especially its biocompatibility and biodegradability has increased the use of chitosan in the fields of cosmetics, medicine, biomedical and bioengineering. It has started to use instead of traditionally used metal and composite-based implant materials. The facial nerve is the seventh pair from the skull nerves, which exits between the pons and the spinal. It controls the facial expressions, and transfer of the impulse of taste. Facial nerve injuries are frequently encountered during head and neck trauma. Fully or partially failure of this nerve because of injuries is defined as Facial Nerve Paralysis and this disease causes psychological, aesthetic, and economic problems. The best known and the most common method for treating and repairing cuts or breaks after nerve traumas is nerve coaptation. However, despite advances in microsurgery and neurotology, functional recovery after facial nerve damage and coaptation is not at the desired level. In this study, biodegradable nanofibers were produced from chitosan polymers by electro spinning method and hollow tubes were produced from these fibres by using the most homogeneous distribution, nonwoven fibre parameters. The produced tubes were doped with the protein structure, BDNF molecule, and placed between the two ends of the transverse section of the main body of the facial nerve, and the effect of BDNF doped chitosan tubes on axonal regeneration and functional recovery was investigated.