Çukurova ekolojik koşullarına uygun bazı karpuz çeşitlerinin kuraklığa tolerans seviyelerinin belirlenmesi
Determination of drought tolerance levels of some watermelon types suitable to çukurova ecological conditions
  1. Tez No: 642807
  2. Yazar: MUSA KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE YILDIZ DAŞGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde karpuz üretiminde çok önemli bir bölge olan Çukurova ekolojik koşullarına uygunluğu daha önceki adaptasyon çalışmalarıyla ortaya konan yeni karpuz çeşit adaylarının kuraklık stresine karşı tepkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çeşit adaylarının kurak stresi altında bitki büyümesi, verim ve meyve kalitesinde ortaya çıkacak değişiklikler agronomik, fizyolojik ve pomolojik olarak incelenmiştir. Deneme Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'ne ait açık arazi deneme alanında ve Bitki Fizyoloji Laboratuvarında yürütülmüştür. Bitkisel materyal olarak; 50024, Minipool, Miracle, Splendit and Starburst isimli beş karpuz çeşidi kullanılmıştır. Çalışmada üç farklı seviyede sulama yapılmış ve bitkiler kuraklık stresine sokulmuştur. Bunlardan birisi kontrol olarak düşünülen ve tam sulanan parseller, diğeri kontrolün yarısı kadar sulanan parseller ve son olarak kontrolün ¼'ü kadar sulanan parsellerdir. Açıkta karpuz üretiminde %50 ve %25 sulama koşullarında bitkilerin su stresi altında yetiştirilmesi sonucunda; agronomik, fizyolojik ve pomolojik olarak başarılı bulunan çeşitler Splendit ve Miracle bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the reactions of new watermelon variety candidates against drought stress compliance with the ecological conditions of Çukurova, which is a very important region in the production of watermelon in our country. Plant growth, yield and fruit quality changes under drought stress of cultivar candidates were examined agronomically, physiologically and pomologically. The experiment was carried out in the open field trial area of Cukurova University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture and in the Plant Physiology Laboratory. Five new watermelon varieties such as 50024, Minipool, Miracle, Splendit and Starburst, were used as plant material. The study was established with three different irrigation level in order to perform drought conditions. One of these is the parcels that are considered as a control and fully irrigated (100% irrigation), second one was 50% irrigation of the control and, third one 25% irrigation of the control. Finally, they are irrigated parcels up to a quarter of the control. As a result; successful varieties have been found as Splendite and Miracle.