Toprak-bitki-atmosfer devamlılığında enerji ve kütle akımlarının matematiksel modellemesi ve sayısal hesaplaması
Modelling and numerical measurement of energy and mass transfer in soil-plant atmosfere continiun
  1. Tez No: 95543
  2. Yazar: VEYSEL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALHAN SARIYEV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
öz DOKTORA TEZİ TOPRAK-BİTKİ-ATMOSFER DEVAMLILIĞINDA ENERJİ VE KÜTLE AKIMLARININ MATEMATİKSEL MODELLEMESİ VE SAYISAL HESAPLANMASI Veysel POLAT ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANABİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Alhan SARİYE V Yıl : 2000, sayfa: 85 Jüri: Prof. Dr. Mehmet AYDIN Prof. Dr. Suat ŞENOL Bitkisel üretim, büyük ölçüde ekolojik koşullara bağlıdır. Genelde üretim artışı, uygulanacak modern teknoloji ve uygun çeşit ile birim alandan yüksek verim almakla sağlanabilecektir. Bu bakımdan son yıllarda doğan ve hızlı bir şekilde yayılan similasyon modeller karmaşık sistemlerin analizi için öneriler verebilecek yeni teknolojik bir araca çevrilmektedir. Toprak ve iklim koşullarına göre, bitkisel üretimin düzeyini belirleyebilmek, toprak-bitki-atmosfer karmaşık sisteminde madde (örneğin, su, azot) ve enerjinin (örneğin ısı, radyasyon) bütçesinin izlenmesini gerektirir. Bu da matematiksel modelleme ve bilgisayar similasyonlan ile başarılabilir. Bu bakımdan geliştirilen bu model ileride de bazı gelişmelerin dikkate alınması ile temel bilimlerin ve similasyon tekniklerin uygulanması bakımdan iyi bir örnek oluşturacaktır. Matematiksel modeller, gerçekte, karmaşık sistemlerde temel ve uygulamalı araştırma sonuçlarına bağlı bilimlere dayanılarak yapılmakta ve sistemden ihtiyaç duyulan gerekli bilgileri almak için uygulanmaktadır. Sistemli analiz teknikleri, temel eşitlikler (matematiksel fizik denklemleri) ve sınır koşulları, matematiksel çözüm yöntemi, bilgisayar programlama, laboratuar ve arazi koşullarında ölçüm uygulamaları ve modelin tanımlanması, test edilmesi ve ayrıca deneysel verilerle uyum sağlaması bu çalışmanın özünü teşkil etmektedir. Anahtar kelime : Agroekosistem, similasyon, matematiksel model, enerji ve kütle akımı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS MODELLING AND NUMERICAL CALCULATION OF ENERGY AND MASS TRANSFER IN SOIL- PLANT- ATMOSPHERE SYSTEM Veysel POLAT DEPARTMAN OF SODL SCIENCE INSTITUTE OF NATURAL AND APLLED SCIENCE UNIVERSTY OF ÇUKUROVA Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Alhan SARIYEV Year : 2000, pages: 85 Jury: Prof. Dr. Mehmet AYDIN Prof. Dr. Suat ŞENOL Plant production is mostly related to the ecological conditions. Yield increase can be reached by application of recent technologies and selection of suitable species to obtain high crop production. Simulation models, especially widely used recent years can be utilized as understanding complex systems and an useful tool for system analysis. According to soil and climatic conditions, the determination of crop production require the observation of matter in the soil-plant-atmosphere continuum (e.q. water, nitrogen) and energy (e.q. heat, radiation) budget. This can be done by modeling and computer simulation. Thus the model developed in this study is an useful example even for future studies by taking attention of probable developments and basic sciences. Models, in reality are applied in complex systems in which results are obtained from basic and applied researches and used for obtaining necessary information from above mentioned complex system. Systematic analyses techniques basic equations (mathematical physic equation), limitations, mathematical solution methods, computer programming, laboratory and field measurements, identification and testing models along with their compatibility to experimental data are the basis of this study. Keywords : Agroecosystem, simulation, mathematical models, energy and mass transfer.