Heterodoks istikrar programlarının İsrail uygulaması
  1. Tez No: 64283
  2. Yazar: BİLGE KÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHİR FİSUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
VII ÖZET 1970'li yılların başında dünya çapında karşılaşılan enflasyon ve ödemeler dengesi sorunları tüm ülkeleri etkilemiştir. Bu nedenle, özellikle gelişmekte olan bir çok ülke için ekonomik istikrarın sağlanması temel amaç olmuştur. Bu sorunlarla karşılaşılan ülkelerde değişik zamanlarda istikrar programları uygulamaya konulmuştur. İstikrar programının sınıflandırılması, programın amaçları ve bu amaçlara ulaşabilmek amacıyla kullanılan politika araçlarına göre yapılmaktadır. 1950'li yulardan 1980'li yılların ortalarına kadar gelişmekte olan ülkelerde özellikle Latin Amerika ülkelerinde uygulanan istikrar programları,“Ortodoks İstikrar Programlan”olarak adlandırılmaktadır. Heterodoks istikrar programları, 1985 yılı ortalarında Ortodoks istikrar programlarının, uygulandığı ülkelerde başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle ortodoks yaklaşıma alternatif bir yaklaşım olarak ortaya çıkmıştır. Heterodoks istikrar programlarının üretim ve istihdam cinsinden maliyetlerinin düşük olması sebebiyle enflasyonu düşürmede daha başarılı olduğu söylenebilir. İsrail istikrar programı (Temmuz 1985), heterodoks istikrar programları uygulamasının başarılı bir örneği olarak kabul edilebilir. Bu çalışmanın amacı, istikrar programlarının genel olarak, heterodoks istikrar programları ve İsrail deneyiminin ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT At the beginning of the 1970' s inflation and balance of payment problems have effected all over the world. This situation effected all the world, particularly developing countries. Therefore, stabilization programs became popular during this period. Classification of stabilization programs have been made according to the goals and policy tools which are employed to attaining these goals of the program. The programs which have been applied in developing countries especially in Latin American countries from 1950's to mid 1980's called as“Orthodox Stabilization Programs”. Because of the failure of the orthodox stabilization programs, heterodox stabilization programs have appeared as an alternative approach to orthodox approach in the mid 1985. Because of the low costs in terms of unemployment and output,it is said that heterodox stabilization programs more succesfull than orthodox stabilization programs in reducing inflation. Within heterodox stabilization programs, Israeli stabilization program (July 1985), has been accepted as a succesfull example. The purpose of this study to examine stabilization programs generally, heterodox stabilization programs and Israeli experince in details.