Finansal liberalizasyon
- Tez No: 64282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET 1980'lerden bu yana geçen zaman, dünya ekonomilerinde çok önemli değişimlerin yaşandığı bir süreç olmuştur. Finansal baskıdan fınansal serbestliğe geçiş, dönemin önemli akımlarındandır. Bu çalışmanın amacı, serbestleşme sürecinin Türkiye üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Başlangıç noktası olarak, başta Mc-Kinnon-Shaw Mali Baskı Analizi olmak üzere konu ile ilgili teorik kavramlara yer verilmiştir. Konunun Türkiye için gözlenmesi aşamasında, 1980 öncesi ekonomik durum ve mali piyasaların yapısına değinilmiş ve son olarak, ekonometrik bir analiz beraberinde, Türkiye'de yaşanan serbestleşme uygulamaları üzerinde durulmuştur. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Last decade is a period when, in the worldwide economies important changes have occurred.The changes lived through financial liberalisation is one of this period's important trends. The purpose of this study is to analyse the impacts of the changes from financial repression to financial liberalisation on Turkish economy. As a starting point, I have summarised the theoretical concepts -mainly Mc Kinnon-Shaw, Financial Repression Analysis. Next, in the part related to the Turkish economy, the series of events faced before 1980s and the nature of financial markets are covered and as a last stage, the liberalisation practices are analysed together with a statistical study. IV