Ortodoks ve Heterodoks istikrar programlarının ülke gelişimine etkileri ve seçilmiş ülke örnekleri
Effect of stabilization programs of Ortadox and Heterodox on example of chosen contries
  1. Tez No: 161802
  2. Yazar: GÜLBAHAR BOYACI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DOĞAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET 1970 ' li yılların başında dünya çapında karşılaşılan enflasyon ve ödemeler dengesi sorunları tüm ülkeleri etkilemiştir. Bu nedenle, özellikle gelişmekte olan birçok ülke için ekonomik istikrarın sağlanması temel amaç olmuştur. Bu sorunlarla karşılaşılan ülkelerde değişik zamanlarda istikrar programlan uygulamaya konulmuştur. İstikrar programının sınıflandırılması, programın amaçlan ve bu amaçlara ulaşabilmek amacıyla kullanılan politika araçlarına göre yapılmaktadır. 1950' li yıllardan 1980' li yılların ortalarına kadar gelişmekte olan ülkelerde özellikle Latin Amerika ülkelerinde uygulanan istikrar programlan, 'Ortodoks İstikrar Programlan' olarak adlandırılmaktadır. Heterodoks istikrar programlan, 1985 yılı ortalarında Ortodoks istikrar programlanılın, uygulandığı ülkelerde başarısızlıkla sonuçlanması nedeniyle Ortodoks yaklaşıma alternatif bir yaklaşım ortaya çıkmıştır. Heterodoks istikrar programlanılın üretim ve istihdam cinsinden maliyetlerinin düşük olması sebebiyle enflasyonu düşürmede daha başarılı olduğu söylenebilir. İsrail istikrar programı (Temmuz 1985), Heterodoks istikrar programlan uygulamasının başarılı bir örneği olarak kabul edilebilir. Bu çalışmanın amacı Ortodoks ve Heterodoks istikrar programlarının ve bu programlan uygulayan ülke deneyimlerinin ayrıntılı bir şekilde incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSRACT In the years of early 1970s, inflation which is come across world-wide and problems of balance of payments affected all the countries. Therefore, that economic stability has become the main goal especially for many countries under development Stability programs have been put into effect in various periods in these countries in which these problems occur. Classification of stability programs is carried out according to the aims of program and political means that are used for the purpose of reaching these aims. Stability programs that are applied in the countries under development from the years of 1950s and to those of 1980s, especially in Latin American countries are called 'Ortodox Stability Programs'. As Ortodox Stability Programs resulted in failure in the mids of the year Of 1985 in the countries it had been applied, Heterodox Stability Programs appeared as an alternative to Ortodox Stability Programs. Because of the fact that the cost of Heterodox stability programsa are low in the respect of production and employment, it can be said to work more in decreasing inflation Stability program of Israel ( July 1985) can be regarded as the successful sample of the application of stability programs. The aim of this stidy is the detailed examination of the Ortodox and Heterodox Stability Programs and the experiences of the countries applying these programs.