A country in a school: Fajr İranian School in Turkey
Bir okul içerisinde bir ülke: Türkiye'de Fajr İran Okulu
  1. Tez No: 642870
  2. Yazar: ALEV IRMAK KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KRISTEN SARAH BIEHL ÖZTUZCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Tarih, Education and Training, Sociology, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Fajr Iran Okulu, İstanbul'un merkezinde Sultanahmet'te yüz yıldan fazla bir süredir bulunmaktadır. 1882'den beri kesintisiz olarak eğitim hayatına devam eden okul, uzun bir süre yabancı okul statüsü altında İstanbul'da bulunan İranlıların eğitim ihtiyacını karşılamıştır. İran'daki 1979 İslam Devrimi'nden sonra ise, okul İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği'ne bağlı hale gelmiştir. Yabancı bir ülkede İran rejimi kontrolünde bir büyükelçilik okulu tanımını aşarak birçok öğrencisi olan okulun bu özel konumu, okulun mekansal ortamının önemini ortaya koymaktadır. Bu araştırılmamış eğitim kurumunun kısa bir tarihini kısaca verdikten sonra, bu tez devlet merkezli bir alan yaratarak ideolojik bir devlet aygıtı olarak tartışılan bu okulun, İranlı öğrencilerinin sosyal kimlik inşalarında önemli bir yeri olduğunu söyleyerek bu öğrencilerin kimliklerini toplu ve kişisel olarak öz-konumlanmalarına göre farklı şekillerde müzakere etmekte olduklarını iddia etmektedir. Okul, öğrencilerinin söyleminde Türkiye'de İranlı olmak etrafında oluşturdukları kültürleri, tarihleri ve dilleri hakkında öğrenmelerini ve bunları sürdürmeleri için 'güvenli' ve 'özel' bir alan yaratmada önemli bir rol üstlenir. Bir yandan ise, okul, devletin sembolik gücünün farklı bir şekilde uygulandığı kendilerini farklı şekillerde de ifade eden grupları da barındırmakta ve bu gruplar için okul alanında oluşturulmuş egemen bir İran kimliğine karşın bir mücadele alanı oluşturmaktadır. Dolayısıyla, toplu kimlik söylemleri öğrencilerin toplu bir grup merceği aracılığıyla kimliklerini nasıl müzakere ettiklerini temsil ederken, kişisel görüşmeler, bir şekilde bu grup kimliği imajına karşı örnekler olarak, bazı öğrencilerin kişiler arası ilişkilerinde farklı konumların olduğunu analiz etmek için değerli olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Fajr Iranian School has been located in Sultanahmet, in the center of Istanbul, for more than one hundred years, and it has operated as a foreign school continuously since 1882, providing education for the Iranian community in Istanbul. After the Islamic Revolution of 1979 in Iran, the Fajr Iranian School has become affiliated with the Embassy of the Islamic Republic of Iran (IRI) in Turkey. This special position of the school, as a government-run school of the Iranian regime located in a foreign country, implies the significance of this school's spatial setting. This thesis is an ethnographic exploration into this spatiality. After presenting a brief history of this educational institution and the Iranian community in Turkey, this thesis argues that the spatial setting of the Fajr Iranian School, examined as an ideological state apparatus that creates a state-centered habitus, plays a significant role in constructing social identities of the Iranian students in Turkey. Furthermore, it shows that these students negotiate their identities differently based on their self-positionings, which are examined through their collective and personal negotiations. On the one hand, the Fajr Iranian School plays a vital role in creating a 'safe' and 'private' space for its students to learn and maintain the culture, history and language around being Iranian in Turkey; on the other hand, it also constitutes a site of struggle due to being a 'closed place' where the symbolic power of the state is differently exercised over its agents as the school aims to exert a dominant Iranian identity. Collective negotiations represent how the students negotiate their identities through a collective group lens. Personal negotiations, however, somehow as counter examples against the image of group identity, prove to be valuable to analyze that there are different positionings of some students in their interpersonal relations within this state-centered habitus. In this way, the thesis shows that, symbolic capitals and levels of symbolic power are prone to shifts for particular groups in the school space