Dünyada ve Türkiye'de varlık yönetim şirketleri
Asset management companies in Turkey and the world
- Tez No: 642873
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL HALİT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sorunlu krediler, finans sektörü açısından dikkat çeken konulardan biri olarak görülmektedir. Sorunlu kredilerin takibi ve yapılandırılmasına yönelik olarak farklı stratejiler benimsenmektedir. Ülkeden ülkeye yeniden yapılandırma süreçlerinin farklılık gösterdikleri ifade edilmektedir. Söz konusu süreçler ülkelerin makroekonomik ve sosyo-politik faktörlerine göre farklılık gösterebilmektedir. Finans ve bankacılık sisteminin yeniden yapılandırma faaliyetlerinde kullandıkları yöntemlerden birinin de varlık yönetim şirketleri olduğu gözlemlenmektedir. Varlık yönetim şirketleri, genel itibariyle mali kurumlara problem teşkil eden varlıkları satın alarak bunları iktisadi yapıya dahil eden ve kredilerin geri ödeme düzeylerini maksimum noktaya ulaştırmaya çalışan ya da finans sektöründeki problemli varlıkların piyasalar tarafından kabul gören ve pazarlanabilir ürünler haline getirerek bu ürünlerin ve piyasaların yeniden işleyen bir yapı kazanması açısından çabalayan ve ortaklarına belli bir sermaye getirisi sağlamayı amaçlayan kurumlardır. Bu araştırmanın amacı dünyada ve Türkiye'de varlık yönetim şirketlerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Problem loans are considered as one of the issues that draw attention for the financial sector. Different strategies are adopted for tracking and structuring of problem loans. It is stated that the restructuring processes differ from country to country. These processes may differ according to the macroeconomic and socio-political factors of the countries. It is observed that one of the methods used in the restructuring activities of the finance and banking system is asset management companies. Asset management companies usually purchase assets that cause problems for financial institutions, incorporate them into the economic structure and try to maximize the repayment levels of loans, or make these products and markets reprocessing of problematic assets in the financial sector by making them acceptable and marketable products. institutions that strive to gain structure and aim to provide a certain capital return to their partners. The purpose of this research is to examine the asset management company in the world and in Turkey.