Kredi temerrüt takasları ve borsa endeksi ilişkisi: Türkiye piyasası üzerine bir çalışma
The relationship between credit default swaps and stock market index: A study on Turkish market
- Tez No: 642934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Türkiye özelinde kredi temerrüt takas primleri ile hisse senedi endeksi arasındaki öncül-ardıl ilişki incelenmiştir. Çalışma kapsamında Ocak 2010- Aralık 2019 arası haftalık bazda BIST100 endeksi ve 5 yıl vadeli ülke kredi temerrüt takas primleri kullanılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak değişkenler arasındaki uzun dönemli ilişki Johansen eş-bütünleşme testi ile araştırılmış ve değişkenler arasında eş bütünleşme olmadığı belirlenmiştir. Sonrasında yapılan Granger nedensellik testi ile borsa endeksinden kredi temerrüt takas primlerine doğru tek yönlü bir nedensellik tespit edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkinin derecesini belirlemek için yapılan Vektör Otoregresyon modeli ile elde edilen varyans ayrıştırma analizi bulgularına göre borsa endeksi, kredi temerrüt takas primi üzerindeki şokları % 38 civarında açıklama gücüne sahiptir. Etki-tepki analizi sonuçlarına göre ise de değişkenlerinin kendisine verilen şok karşısında değişkenin ilk dönem tepkisi pozitif iken ikinci dönemde bu tepki azalarak negatife dönmekte ve 3. dönem sonunda ortadan kalmaktadır. Çalışmanın genel sonucu öncül piyasa olan hisse senedi piyasasındaki fiyat değişimleri kredi temerrüt takas piyasasındaki fiyat değişimlerini öngörmede kullanılabileceği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the lead-lag relationship between the credit default swap spreads and stock market index in Turkey is investigated. Within the scope of the study, weekly BIST100 stock index and 5-year credit default swaps are used between January 2010 and December 2019. Firstly, the long term relationship between the variables is analysed by Johansen co-integration test in the study and it is determined that there is no co-integration between the variables. Afterwards, a one-way causality from the stock market index to the credit default swap spread is detected by the Granger causality test. According to the variance decomposition analysis results obtained by the Vector Autoregressive Model, which is used to determine the degree of relationship between the variables, the stock market index has the power to explain the shocks on the credit default swap spreads by approximately 38%. According to the impulse-response findings, the response of the variables against the shocks given to the variables is positive in the first period while this reaction decreases and turns to negative in the second period and then it disappears at the end of the third period. The main result of the study is that changes in the stock market prices, which is the leading market, can be used to predict the changes in the credit default swap spreads.