Türk Ceza Kanunu'nda çevreye karşı suçlar
Environmental crimes in the Turkish Criminal Code
- Tez No: 642963
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN SANCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 574
Özet
Kapitalist ekonomi, nüfus artışı ve tekonolojik ilerleme gibi bir dizi bir dizi etkenin sonucu olarak çevresel sorunlar, 21. Yüzyılın en önemli problemlerinden birisi durumuna gelmiştir. Bu bağlamda, çevre koruması sağlamak için çeşitli hukuki tedbirler alınmaktadır. Nitekim, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun ikinci kitap, üçüncü kısım ve ikinci bölümünde dört farklı çevre suçu düzenlenmiştir. Bu suçlar sırasıyla: çevrenin kasten kirletilmesi (m. 181), çevrenin taksirle kirletilmesi (m. 182), gürültüye neden olma (m. 183) ve imar kirliliğine neden olma (m. 184) şeklindedir. Bu çalışma, bahsi geçen suçların detaylı bir analizini sunmayı amaçlamaktadır. Tez üç bölümden meydana gelmektedir. Birinci bölümde çevre ve kent haklarının içerikleri ve insan haklarıyla olan ilişkileri açıklanacaktır. Bu bölümün esas amacı söz konusu hakların unsurlarını ve sınırlarını ortaya koymaktır. İkinci bölümde, çevre ceza hukukuna ilişkin temel sorunlar tartışılacaktır. Çevre hukukunda cezai hükümlere başvurulması, çevre suçlarıyla korunan hukuki değer, nedensellik ve iştirak gibi konular tartışılacaktır. Üçüncü bölüm, Türk Ceza Kanunu'ndaki çevre suçlarına ayrılmıştır. Bu bölümde çeşitli öneriler de sunmak suretiyle suçların detaylı bir analizi yapılacaktır. Bunun yanında pozitif hukukta ve Yargıtay kararlarında göze çarpan çeşitli sorunlar uluslararası standartlar ışığında değerlendirilecektir. Tezde, Türkçe kaynakların yanı sıra, İngiliz ve Alman hukuk yazınından geniş şekilde faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of a series of factors such as capitalist economy, population growth and technological advances, environmental issues have became one of the greatest problems of 21th Century. In this regard, a variety of legal precautions are taken in order to provide environmental protection. In fact, four different environmental crimes have been criminalized under second book, third part and second chapter the Turkish Criminal Code numbered 5237. These crimes are namely; intentional pollution of the environment (art. 181), pollution of the environment due to recklessness (art. 182), causing noise (art. 183), pollution caused by construction (art. 184), respectively. This study aims to provide a detailed analysis of the abovementioned crimes. The thesis consists of three chapters. Chapter one describes the concept of the right to environment and the right to city as well as their relation to human rights. A major aim of this chapter is to identify the elements and limits of these rights. In the second chapter, the main problems in terms of environmental criminal law will be analyzed. The debates on the use of criminal sanctions in environmental law, legal interest protected by environmental crimes, causality and participation in these crimes will be elaborated. Chapter three is dedicated to environmental crimes in the Turkish Criminal Code. This chapter will provide, along with specific recommendations, a detailed anaylsis of these crimes. Moreover, existing problems take root from positive law and the case law of the Turkish Supreme Court will be considered in the light of international standards. In this thesis, beside Turkish sources, English and German legal literatures are comprehensively utilized.