N'den ardıl k-çıkışlı sistemlerin güvenilirliği için sınır yaklaşımları
Boundary approximations for reliability of consecutive-k-out-of-n systems
- Tez No: 642976
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusunun tarihsel gelişimi ve tezde kullanılacak sistemin tanıtımı yapılmaktadır. İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak olan temel tanım ve kavramlar ele alınmaktadır. Üçüncü bölümde, n'den ardıl k-çıkışlı hatalı(başarılı) sistemlerin doğrusal(dairesel) durumları için güvenilirliklerinin hesaplanması için literatürde önerilen bazı yöntemler verilmektedir. Dördüncü bölümde, önce doğrusal(dairesel) n'den ardıl k-çıkışlı başarılı sistemler ile doğrusal n'den ardıl k-çıkışlı hatalı sistemler için mevcut sınır yaklaşımları incelenmektedir. Sonra doğrusal hatalı sistemler ile ilgili incelenen yaklaşımlardan bazıları, minimal kesen küme özelliği kullanılarak dairesel hatalı sistemler için önerilmektedir. Ayrıca, incelenen bu yaklaşımları karşılaştırmak amacıyla bazı n, k ve q değerlerine göre elde edilen sonuçlar tablolarda verilmektedir. Beşinci bölümde ise, incelenen bu sistemler için örnek model uygulamalara yer verilmektedir. Bu örnek model uygulamaları için dördüncü bölümde önerilen uygun sınır yaklaşımlarının sonuçları grafiklerle verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the historical development of the thesis subject is explained and the systems using in the thesis are introduced. In the second chapter, the basic definitions and terms which will be used in the next sections, are discussed. In the third chapter, some methods suggested in the literature for calculating the reliability for linear(circular) consecutive-k-out-of-n failure(successful) systems are given. In the fourth chapter, firstly the current boundary approximations for linear(circular) consecutive-k-out-of-n successful systems and linear consecutive-k-out-of-n failure systems are examined. Then, by using minimal cut set property, some of the examined approximations about linear failure systems are recommended for circular failure systems. In addition, the results obtained according to some n, k and q values in order to compare these examined approximations are given in the tables. In the fifth chapter, sample model applications are given for these systems being examined. The results of the suitable the boundary approximations proposed in the fourth chapter for these sample model applications are given with graphs.