Standart akümülatör denemelerine uygun sabit sıcaklık ayarlı su havuzunun tasarımı
- Tez No: 6431
- Danışmanlar: PROF. DR. BATTAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
iv ÖZET Bu çalışmada, akümülatör ve standart akümülatör denemeleri hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir. Ayrıca 60 x 60 x 30 cm. ebadında sabit sıcaklık ayarlı su havuzu dizayn edilip, 12 volt, 60 Ah. kapasiteli iki akümülatörün denemeleri için hazır hale ge tirilmiştir. Kurşun-asit akümütlatörlerine ait imalat esasları, akümülatör karakteristikleri anlatılmıştır. Yol verme kurşun-asit akümülatörleri hakkında bilgi verilmiş tir. Daha sonra da TSE 1353* de belirtilen standart aicümülatör de nemeleri izah edilmiştir. Son olarakta sabit sıcaklık ayarlı su havuzunun imalatı ger çekleştirilmiş; ısı transferleri araştırılmıştır. Yapılan incelemelerde istenilen sıcaklık ayarlarında havuz; istenen sabit sıcaklıklarda tutulabilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to explain accumulators and their experiments. Pool has been prepared for experiments of two batteri es which have a capacity of 12 Volt and 60 Ah, by designing the pool with adjustable, fixed temperature and 60 x 60 x 30 cm. in size. Basic manufacturing rules. of lead-acid accumulators and their characteristics are explanine.d. After that, the accumulator experiments are explained given in TSE 1353. Finally, a pool with adjustable fixed temperature have been constructed and loss of the heat from the pool to the surroundings have been investigated. In the experiments, it can be seen that the pool could be kept at constant temperature which is required by thermostat.