Kamu kurumlarında açık kaynak kodlu yazılım kullanımına karşı yönetici direnci üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 643009
  2. Yazar: MAHMUT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde pek çok iş bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaktadır. Bilgisayarların çalışmasını sağlayan, hemen her alanda açık kaynak kodlu yazılımlar bulunmasına rağmen gerek özel işletmeler gerekse kamu kurumları kapalı kaynak kodlu yazılımları kullanmayı tercih etmektedir. Kamu kurumlarında, açık kaynak kodlu yazılım kullanımına karşı gerek çalışanlar gerekse yöneticilerce direnç gösterilebilmektedir. Bu çalışmada açık kaynak kodlu yazılım kullanımına karşı yönetici direncinin; olumsuz önyargılar, değişimi yönetememe endişesi, kurumsal hazırbulunuşluk algısı, bilgi eksikliği, alışkanlıklar ve geçmiş tecrübelerin etkisi boyutlarının demografik özelliklerle ilişkileri incelenmiştir. Çalışma sonucunda, kurumda çalışma süresi ile kurumsal hazırbulunuşluk algısı boyutu ve değişimi yönetememe endişesi boyutu, cinsiyetle alışkanlıklar ve geçmiş tecrübelerin etkisi boyutu arasında anlamlı bir farklılık bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca açık kaynak kodlu yazılım kullanımına karşı yönetici direncinin olumsuz önyargılar boyutu, kurumsal hazırbulunuşluk algısı boyutu, bilgi eksikliği boyutu, alışkanlıklar ve geçmiş tecrübelerin etkisi boyutu ile daha önce açık kaynak kodlu office yazılımı kullanım durumu arasında anlamlı bir farklılık bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, many jobs can be computerized. Although there are open source software in almost every area that enables computers to work, both private businesses and public institutions prefer to use closed source software. In public institutions, both employees and managers can resist against the use of open source software. In this study, the resistance of the manager against the use of open source software; The relationships between the dimensions of negative prejudices, anxiety about not being able to manage change, corporate perception of readiness, lack of knowledge, habits and influence of past experiences with demographic characteristics were examined. As a result of the study, a meaningful article was found between the duration of working in the institution, the perception of organizational readiness and the dimension of being unable to manage change, gender and habits, and the dimensions of past experiences. In addition, a writing was found between the negative bias dimension of the manager resistance of open source software, the dimension of corporate readiness, lack of knowledge, experiences and past experiences and the use of open source office software before.