Oracle veri tabanı advisor yapısının PostgreSQL'e kazandırılması
Automatic SQL tuning advisor for postgreSQL
- Tez No: 822688
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERRUH MAHNAMFAR, DOÇ. DR. MERVE TEMİZER ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Açık Kaynak Veri tabanı PostgreSQL kullanımının yaygınlaşmasına engel olan yönetim karmaşıklığının giderilmesi, iyi uygulama örneği Oracle Veri tabanının yönetimsel kolaylıklarının PostgreSQL'e kazandırılması amaçlanmaktadır. PostgreSQL; yönetimsel işlevlerinin otomatize edilmemiş oluşu, maddi sebeplerden ötürü dokümantasyonunun çok fazla geliştirilememesi, grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip yönetimsel araçların fonksiyonalitesinin az olması sebebiyle veri tabanı teknolojileri konusunda yetkin olmayan kimseler tarafından tercih edilmemektedir. PostgreSQL'e yönetimsel işlevlerini kolaylaştıracak kullanıcı dostu arayüzlerin kazandırılabilirliği araştırılmaktadır. Lisanslama maliyetlerinin azaltılarak kurum bütçelerinin daha etkin kullanımı ve Dünyada yaşanan teknolojik gelişmelere uyum sağlanması amaçlanmaktadır. Kamu Kurumlarında yapılan incelemelerde; neredeyse tamamında Oracle Veri tabanı kullanıldığı görülmüştür. Bununla birlikte Oracle veri tabanı lisanslama maliyetleri çok yüksek olup her kurumun Bilgi İşlem bütçesinin neredeyse 50%'sini kapsamaktadır. Tüm dünyada en iyi startup projelerinde ve başarı kazanan işlerde özgür yazılım ve açık kaynak ürünler kullanımı yaygınlaşmıştır. Standart kaliteli ürünler ile kaliteli hizmet sunmak yerine; emek yoğun işler ile kaliteyi gereken seviyede sağlamak yeni iş düzeni haline gelmiştir. Bu konunun seçilmesinin sebebi kamu kurumlarında veri tabanı lisanslama maliyetlerinin çok yüksek olduğunun tespit edilmesidir. Açık Kaynak Veri tabanı PostgreSQL'in yönetimsel işlemleri kolaylaştırılarak, kamu kurumlarında ve veri tabanının gerekli olduğu her alanda kullanımının yaygınlaştırılarak, açık kaynak kodlu olmayan lisanslama maliyetleri yüksek veri tabanı ürünlerinin kullanımı yerine geçerek, kamu kurumlarının bilgi işlem maliyetlerinin düşürülmesi ve elde edilen kaynak ile ülke kalkınmasına destek olunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Relational Database Management Systems have been developing for years. PostgreSQL is the most preferred open source database for storing high-size data. PostgreSQL is the most used open source database in startup projects and public institutions. Closed source Oracle is the market's flagship within the Relational Database Management Systems. Oracle's licensing costs cover a large portion of public institutions' computing budgets, and this reason leading all public institutions to open source solutions. As Oracle is the oldest relational database management system developer, Oracle has developed a variety of user-friendly interfaces and management tools for database administrators to facilitate database management activities. In addition, there are no advanced administrative tools available for PostgreSQL, and therefore people who have no experience in database management and the public instituons afraid to choosing PostgreSQL for database usage. The performance of databases is the primary requirement and database administrators spend most of their time on performance improvement. This study explores solutions that will facilitate SQL Tuning for the postgresql database so that database performance management can be facilitated with a pre-prepared SQL Tuning tool, as in Oracle, and improve PostgreSQL utilization, which will help to free public institutions from licensing costs and enable existing projects to work with more efficient resource utilization. The future stages of the work aim not only to get SQL Tuning recommendations also get better recommendations for database parameters , and to store more effective data with recommendations for vacuum operations. Because open source system administrators are familiar with working on the Terminal, the aim is to develop command line interface but also a graphical user interface for those who are not familiar with the database management technologies and those who are new to open source system management.