Anayasal demokrasilerde siyasi propagandanın hukuki rejimi
The legal regime of political propaganda in constitutional democracies
  1. Tez No: 643020
  2. Yazar: ATIL BUĞRA KARADAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Siyasî propagandanın kurallarını belirleyen çok sayıda ve çeşitli yasa, ilke ve başkaca regülasyonun varlığına rağmen bu düzenlemelerde kavramsal bir belirsizlik mevcuttur. Bir anayasal demokrasiyi tanımlamak ve tespit etmek bir diğer problemi ortaya çıkarır. Bu tezin birinci bölümü bunlarla yüzleşmekte ve mezkur problemleri çözmeyi denemektedir. Kavramsal açıklık, anayasal demokrasiyle siyasî propagandanın felsefî, tarihî ve etimolojik boyutlarının incelenmesiyle sağlanmaktadır. Hukukî perspektifin dışında kalan yaklaşımların kapsamı, tezin birinci bölümüyle sona ermektedir. Bu çalışmanın geriye kalanı, birinci bölümde tanımlanan ve tespit edilen hukukî sistemlerden karşılaştırmalı bir çerçeve kurmayı amaçlamaktadır. Bu girişimin birinci adımı, hak temelli bir perspektifin benimsenmesidir. Bu amaçla; ifade, toplanma ve örgütlenme hürriyetlerinin hem Avrupa hem de Amerikan içtihadı incelenmektedir. Tezin üçüncü ve son bölümü, bu temel üzerine inşa edilmiştir. Siyasî propagandaya ilişkin yasal düzenlemelerin çoğu, ilgili hakların standart rejimlerinde esaslı değişiklikler yapmaktadır. Bu değişiklikler, seçimler ve siyasi propaganda hakkındaki çeşitli ilkelerin sonucudur. Bu ilkelerin birincisi, adaylar arasındaki eşitlik ve/veya hakkaniyettir. Diğer ilkeyse seçimlerin dürüstlüğüdür. Tezin son bölümü, mezkur ilkelerden doğan sonuçların keşfine adanmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the existance of numerous and diverse statutes, principles and other regulations under which rules of political propaganda are set, there is also a conceptual ambiguity in these regulations. Defining and identifying a constitutional democracy poses another problem. First chapter of this thesis faces and tries to solve said problems. Conceptual clarity is established by examination of philosophical, historical and etymological aspects of political propaganda and constitutional democracy. The reach of standpoints other than legal perspective ends with the first part of the thesis. Rest of this study has for objective to establish a comparative framework of legal systems defined and identified in first chapter. First step of this endeavour is to adopt a rights based perspective. In order to do this, European and American jurisdictions of freedom of speech, assembly and association are analysed. Third and final part of the thesis is built upon this base. Most of legal regulations concerning political propaganda bring about substantial modifications of standard regimes of respective rights. These changes are due to certain principles governing on elections and political propaganda. First of these principles is equality and/or equity among candidates. The other principle is integrity of elections. Final part of the thesis is dedicated to exploration of the results that derive from aforementioned principles.