Ortaokul öğretmenlerinin iş yeri mutluluğu ile bireysel mutlulukları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school teachers' workplace happiness and individual happiness
  1. Tez No: 643031
  2. Yazar: SEMA KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİFE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmada, öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda iş yeri mutluluğu ile bireysel mutlulukları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştımanın örneklemi, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kağıthane ilçesindeki 19 resmi ortaokulda görev yapmakta olan 350 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ''Oxford Mutluluk Ölçeği-Kısa Formu'' ile ''Örgütsel Mutluluk Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler) kullanılmış, değişkenler arasındaki korelasyon için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayıları hesaplanmış, değişkenlerin yordama gücünü belirlemek içinse fark testlerinden (Mann-Whitney U Testi ve Kruskal-Wallis H Testi) yararlanılmıştır. Araştırma sonuçları, kadın öğretmenlerin iş yeri mutluluklarının yüksek olduğunu; 22-29 yaş arası öğretmenlerin iş yeri ve bireysel mutluluklarının yüksek olduğunu; bekar öğretmenlerin iş yeri mutluluklarının yüksek olduğunu; çocuk sahibi olmayan öğretmenlerin bireysel mutluluklarının yüksek olduğunu; kıdemi 1-5 yıl olan öğretmenlerin daha mutlu olduğunu; öğretmenlerin iş yeri mutluluğu ve bireysel mutluluklarının yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the relationship between workplace happiness and individual happiness in line with the opinions of teachers.The sample of the research consists of 350 teachers working in 19 public secondary schools in Kağıthane district of Istanbul province in the 2019-2020 academic year. The descriptive survey model was used in the research.“Oxford Happiness Scale-Short Form”and“Organizational Happiness Scale”are used as data collection tools. In the analysis of the data; Descriptive statistics (mean, standard deviation, minimum and maximum values) are used, Pearson Product-Moment Correlation Coefficients are calculated for correlation between variables, and difference tests (Mann-Whitney U Test and Kruskal-Wallis H Test) are also used to determine the predictive power of variables.The research results indicate that workplace happiness of female teachers is high; that workplace and individual happiness of teachers between the ages of 22-29 are high; workplace happiness of single teachers is high; individual happiness of nonparent teachers is high; teachers who have 1-5 years seniority are happier; in general workplace happiness and individual happiness of teachers are high.