EFL learners' imagined communities and investments: Multiple perspectives from an intensive English language program in Turkey
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen öğrencilerin hayali kimliklerine ve hayali topluluklarına ulaşmak için yaptıkları yatırımlar: Türkiye'deki bir İngilizce hazırlık programından farklı bakış açıları
  1. Tez No: 643030
  2. Yazar: REYHAN ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma, yabancı dil öğrenme motivasyonu bakımından farklı profillere sahip üç hazırlık programı öğrencisinin İngilizce odaklı hayali kimliklerine ve hayali toplumlarına katılmak için yaptıkları yatırımlar arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Buna ek olarak bu çalışma, çalışmanın yapıldığı hazırlık programının politika belgelerini ve program üyelerinin görüşlerini de inceleyerek, programın öğrenciler için öngördüğü hayali kimlikleri ve toplumları analiz etmeyi amaçlamıştır. Araştırma deseni olarak çoklu durum çalışması kullanılarak, çalışma verileri (a) İngilizce Öğrenme Motivasyonu Ölçeği,(b) üç aşamalı görüşmeler, (c) İngilizce öğrenme motivasyonu çalışma kâğıdı, (d) program üyeleri ile görüşmeler ve (e) doküman analizinden elde edilmiştir. Bulgular, ikinci yabancı dil öğrenme sürecindeki kimlik oluşumu ile ilgili alan yazında genellemelere karşı yapılan uyarıları doğrulamıştır. Bu şekilde, bir kez daha bu tür yabancı dil kimlik oluşumunda bireyselliğin, karmaşıklıkların ve değişimlerin ön planda tutulması ve bu karmaşıklık arasında ana örüntüleri arama gerekliliği gösterilmiştir. Çalışmadaki katılımcıların dil öğrenme deneyimleri incelendiğinde, bağlamsal olarak İngilizce 'ye yatırım yapmalarını sağlayan üç farklı hayali kimlik oluşturdukları (sınav odaklı dil öğrencisi, dil kullanıcısı ve küresel dil kullanıcısı) ortaya çıkmıştır. Hazırlık programının kendi öğrencileri için öngördüğü sınırlı/edilgen hedefin, hem program üyelerinin sınıf içi öğretim uygulamalarına hem de öğrencilerin etken hayali kimlikler oluşturmaları üzerinde engelleyici bir etki gösterdiği saptanmıştır. Sonuçlara dayanarak, gelecek çalışma ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study set out to investigate the relationship between imagined identities and L2 investments in an in-depth analysis of the three learners' English learning stories who had diverse motivational profiles in a pre-undergraduate language education program in Turkey. Besides, this inquiry sought to explore the imagined communities informing the policy documents and the program members' perspectives in order to reveal how their L2-mediated visions interacted with each other. With this purpose in mind, this research was situated within the borders of a multiple case study design and carried out in an Intensive English Language Program in central Turkey. The data of this research were from (a) the L2 Motivational Questionnaire, (b) three rounds of interviews with the three L2 learners integrated with (c) L2 Learning Profile Task, (4) interviews with the program members and (5) document reviews. Based on the investigation and interpretation of the findings, this study clearly supported the standpoint in previous studies that considered the identity construction of language learners as highly complicated, multiple and dynamic. The analysis revealed that the participants' L2 learning stories were marked with three, either extended or limited, range of imagined identities (as L2 learners/test-takers, L2 users, and L2 sojourners), which guided their selection of contextualized L2 investments. The powerful impact of limited imagined instrumental community envisioned by the preparatory program on its policies and classroom practices and the learners' imagined identities and L2 investments were also discussed. Based on the findings, some recommendations for further practice and research are made.