Zaman-değişen okun katsayısı ve belirleyenleri
Time-varying okun coefficient and its determinants
  1. Tez No: 643035
  2. Yazar: BİLGE PEKÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ ERDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İşsizlik oranı ile büyüme arasındaki ödünleme ilişkisini ortaya koyan Okun (1962)Yasası, toplam talep yetersizliğini ve ekonomideki atıl kapasitenin varlığını işsizliğin temel nedeni olarak görür. Literatürde işsizlik-büyüme ilişkisinin (Okun katsayısının), çeşitli ekonomik ve sosyo-kültürel faktörlerle, beklenmeyen olaylarla, krizler ve şokların etkisiyle zaman içinde değiştiğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Bu durumun ülkeler arasında ve zamana bağlı olarak üretim, verimlilik ve işgücü piyasasının özellikleri gibi birçok nedenden ortaya çıkabileceği öne sürülmektedir. Okun katsayısının zaman-değişen (time-varying) yapısını belirlemek üzere literatürde, hareketli pencere en küçük kareler regresyon (rolling regression), pürüzsüz zaman-değişen parametre (smooth time-varying parameter), Bayesyen (bayesian) analizi, Markov rejim değişim (markov-switching) gibi çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bu tezde Okun katsayısının zaman-değişen yapısını irdelemek üzere farklı bir ampirik methodoloji, çok değişkenli otoregresif koşullu değişen varyans-dinamik koşullu korelasyon (DCC-GARCH) modeli, önerilmektedir. Bu amaç doğrultusunda DCC-GARCH yönteminin kullanılmasının bir avantajı, yöntemin hem işsizlik hem de büyüme serilerinin maruz kaldığı şokların kalıcı (persistent) olabileceğini ve varyanslarının zamana bağlı değişebileceğini dikkate almasıdır. Yöntem aynı zamanda, işsizlik ve büyüme ilişkisinde zaman-bağımlı volatiliteyi ve söz konusu volatiliteden kaynaklı sapmaları göz önüne almaktadır. Bu amaçla tezin ilk aşamasında, örneklemdeki gelişmiş ve gelişmekte olan 45 ülkenin her biri için 1990:1-2017:4 yıllarına ait çeyrek dönemlik büyüme ve işsizlik serilerine DCC-GARCH(1,1) modeli uygulanmıştır. Bunun sonucunda büyüme ve işsizlik oranının koşullu varyansları ve ikisi arasındaki koşullu korelasyon katsayısı tahmin edilmiş ve buradan hareketle her bir ülke için zaman-değişen Okun katsayısı elde edilmiştir. Tezin ikinci aşamasında ise Okun katsayısını etkileyen faktörler, parametre heterojenliğine izin veren ve yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil heterojen panel veri modelleri ile incelenmiştir. Bu amaçla ortak korelasyonlu etkiler ortalama grup (CCEMG) modeli tahmin edilmiş ve verimlilik şoklarının zaman-değişen Okun katsayısını açıklamada anlamlı ve literatüre yakın sonuçlar ürettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Okun (1962) Law shows the trade-off between the unemployment rate and economic growth, which views the lack of aggregate demand and the presence of idle capacity as the main causes of unemployment. Some studies in the related literature document that the unemployment-growth relationship (Okun's coefficient) has changed over time as a result of various economic and socio-cultural factors, unexpected events, and the effects of crises and shocks. Okun's coefficient may vary across countries and over time for many reasons such as the changes in the production techniques, productivity shocks and labor market sturucture. There are some studies in the literature that focus on the time-varying structure of the Okun coefficient, employing rolling regression, smooth time-varying parameter, Bayesian analysis and Markov-switching methods. In this dissertation, we propose a distinct empirical methodology, multivariate autoregressive conditional variance-dynamic conditional correlation (DCC-GARCH) model to examine the time-varying structure of the Okun coefficient. There are several advantages of using the DCC-GARCH method for this purpose. First, this method takes into account of the fact that the shocks to both unemployment and growth series might be persistent and thus their variances might change over time. Second, this method takes into account of the time-dependent volatility in the linkage between unemployment and growth as well as the deviations resulting from such volatility. Using quarterly data on economic growth and unemployment over the periods of 1990:1-2017:4 from 45 countries, a DCC-GARCH(1,1) model is estimated for each country in the sample. Thus, the conditional variances of growth and unemployment rate and the conditional correlation coefficient between the two are estimated, from which the time-varying Okun coefficients are obtained for each country. Further, this study goes on to examine the possible factors affecting Okun's coefficient by second generation panel regression models. To this end, common correlated effect mean group (CCEMG) model is estimated. The findings show that the time-varying Okun coefficients are associated mainly with productivity shocks. More specifically, productivity shocks seem to reduce the magnitude of the linkage between unemployment and growth.