Türkiye'de büyüme ve işsizlik arasındaki ilişkinin ampirik analizi
An empirical analysis of the relationship between growth and unemployment in Turkey
  1. Tez No: 308420
  2. Yazar: MERVE KIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
1962 yılında Amerikan ekonomisine ilişkin büyüme ile işsizlik rakamlarını inceleyen Arthur Okun, işsizlik oranının reel çıktı büyümesi ile negatif ilişkili olduğunu saptamıştır. Ardından, bu iki değişken arasındaki ilişkiyi gösteren Okun katsayısı pek çok araştırmacı tarafından farklı ülke ve dönemler itibariyle incelenmiştir. Teoride, büyüme ile istihdamın birlikte hareket edeceği düşünülse de, ampirik literatürde, zamana, model tanımlamasına veya kullanılan yöntemlere bağlı olarak katsayısı değerinin değiştiği, hatta negatif beklenen Okun katsayısının işaretinin pozitife döndüğü bile görülmüştür. Ayrıca reel çıktı büyümesinin işsizlik üzerindeki etkisi ekonominin genişleme ve daralma dönemlerinde farklılaşabileceği de değerlendirilmiştir.Bu çalışmada, 2000-2010 yıllarını kapsayan dönemde, büyüme ile işsizlik arasındaki ilişki, Türkiye ekonomisi için araştırılmıştır. Bu amaçla, fark modeli, açık modeli ve dinamik yapıdaki ampirik modeller tanımlanmış ve çeşitli zaman serisi analiz teknikleriyle Okun katsayısı tahmin edilmiş ve asimetrik ilişki test edilmiştir. Bulgular, i) büyüme ve işsizlik arasında uzun dönem denge ilişkisinin olmadığını, ancak ii) kısa dönemde bu iki değişken arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ve iii) kısa dönem ilişkinin asimetrik bir yapıda gerçekleşmediğini ortaya koymuştur. Değişkenler arasında eşbütünleşme ilişkisinin bulunamaması, ele alınan dönemde Okun kanununun uzun dönemde geçerli olmadığını göstermektedir. Kısa dönemde ilişki negatif ve anlamlı olmasına rağmen katsayının küçük olması işsizlikteki azalmanın arzulanan düzeyde ekonomik büyüme yaratmadığı şeklinde yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
Examining the data on growth and unemployment rates for the US economy in 1962, Arthur Okun pointed out that unemployment rate is inversely related to real output growth. Following the study by Okun (1962), the link between the two variables were analysed by many researches for various countries and time periods. While some studies have confirmed Okun?s original results, others have found that the link differs or turns into a positive one with respect to country experiences, model specifications or method employed. Furthermore, it has been argued that Okun?s relation may change depending on economic conditions. That is, the effects of the real output growth over unemployment rates may be different on the basis of expansionary and contractionary phases of business cycles such that the link may turn into an asymmetric one.In this study, the main purpose is to examine the relationship between growth and unemployment in Turkish economy over the period of 2000-2010, with the emphasis on the asymmetries on the link between the two variables. To this end, several models such as difference, gap and dynamic models are specified, employing unit root tests, cointegration analysis and ARDL modeling techniques. Main findings are i) there is no cointegrating relationship between growth and unemployment ii) there is negative and significant correlation in the short run and iii) the link between variables in question presents no asymmetric tendency in the short run. In short, the study confirms Okun?s relation in the short run but not in the long run. Although Okun?s coefficient is found negative and significant in the short run, it is rather small in magnitude. Thus, a decrease in unemployment rate can lead to economic growth in the short run but this rise seems not substantial.