Matematiksel deneyimin felsefesi: Reuben Hersh
Philosophy of mathematical experience: Rreuben Hersh
  1. Tez No: 643036
  2. Yazar: YASEMİN CİHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Felsefe, Matematik, Education and Training, Philosophy, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, bir pür (saf) matematikçi olan Reuben Hersh'in matematiksel deneyiminin felsefesinin anlaşılması ve bu bakış açısının matematik eğitimi açısından doğurgularının ortaya konulması amaçlanmaktadır. Matematiksel deneyim; matematik, matematikçi, matematik tarihi, matematik felsefesi, matematik eğitimi gibi birçok unsuru içerisinde barındırmaktadır. Bir matematikçi olarak Reuben Hersh, matematik felsefesi görüşlerinin oluşturulmasında kendi matematiksel deneyimine vurgu yapmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme yöntemi kullanılarak kitapları, makaleleri ve röportajları üzerinden Reuben Hersh'in matematiksel deneyiminin felsefesinin ne olduğunun anlaşılması sağlanmıştır. Reuben Hersh'in matematik felsefesi tarihi içerisindeki düşüncelere eleştirel bir gözle baktığı, ana akım matematik felsefesi düşüncelerine katılmadığı/hiçbir felsefe okuluna bağlı olmayanlardan olduğu, kendi matematiksel deneyiminin felsefesini hümanistler ve başına buyruklar olarak sınıflandırdığı kategoride ele aldığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca kendi yönelimini hümanist matematik felsefesi içerisinde“sosyal-kültürel-tarihsel”olarak adlandırması ile de matematiksel deneyiminin felsefesini; deneyimlerinin farkında olan insana ve insanın şekillendirdiği unsurlara vurgu yaparak betimlediği görülmüştür. Reuben Hersh'in deneyime vurgu yapan matematik felsefesinde matematiğin doğasına yönelik oluşturduğu görüşlerinin, matematik eğitiminde de öğrenci merkezli, öğretmenin rehber olduğu, matematik sınıflarının ve öğretim programlarının matematiğin doğasının özünü yansıtması gerektiği yönünde olduğu görülmüştür. Bu noktada ayrıca Reuben Hersh'in matematiksel deneyiminin felsefesine olan bakış açısının matematik eğitimi açısından doğurgularının NCTM standartları ve ülkemiz Matematik Dersi Öğretim Programı'nda ele alınan yetkinlikler ile uyumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to understand the philosophy of Reuben Hersh's mathematical experience and to reveal the implications of this perspective in terms of mathematics education. Mathematical experience; it contains many elements such as mathematics, mathematician, history of mathematics, philosophy of mathematics and mathematics education. As a mathematician, Reuben Hersh emphasizes his own mathematical experience in forming his philosophy of mathematics. In line with the purpose of the research, it is provided to understand what the philosophy of Reuben Hersh's mathematical experience is through books, articles and interviews using document analysis method, which is one of the qualitative research methods. It was concluded that Reuben Hersh critically viewed the thoughts in the history of mathematics philosophy, did not agree with the mainstream mathematics philosophy thoughts, and considered the philosophy of his mathematical experience as humanists and mavericks. In addition, by calling himself his own slant as“social-cultural-historical”within the philosophy of humanist mathematics to the philosophy of his mathematical experience; It is seen that he is depicted by emphasizing on the people who are aware of their experiences and the elements shaped by man. It has been seen that Reuben Hersh's views on the nature of mathematics in philosophy of mathematics, which emphasizes experience, are student-centered in mathematics education, that the teacher is a guide, and that mathematics classes and curricula should reflect the essence of mathematics nature. At this point, it is also concluded that the perspective of Reuben Hersh's philosophy of mathematical experience is compatible with competencies regarded in our country's Mathematics Curriculum in terms of mathematics education and NCTM standards.