Psikiyatri hastalarının tıbbi tedavi süreçlerine ek iki boyutlu sanat atölye çalışmalarının katkısı
Contribution of two dimensional art workshop addition to medical treatment processes of psychiatric patients
- Tez No: 643047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, sanat eğitimi kapsamında iki boyutlu sanat atölye çalışmalarının, toplum ruh sağlı merkezine kayıtlı psikiyatri hastaların tıbbı tedavi süreçlerini destekleyici ve geliştirici yönünü incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, Sağlık Bakanlığına bağlı SBÜ Van Bölge Eğitim Araştırması Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı şizofreni tanılı hastalar içinden gönüllülük şartına bağlı olarak seçilmiş 20 hastayı kapsamaktadır. Yapılan çalışmada hastalara görsel sanatlar iki boyutlu sanat atölye çalışmalarından olan sulu boya, Türk Ebru Sanatı ve pastel boya teknikleri ruhsal toplumsal tedavi maksatlı uygulanmıştır. Bu uygulamalara yönelik hastaların görüş ve düşünceleri alınıp istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Sağlık Bakanlığına bağlı SBÜ Van Bölge Eğitim Araştırması Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine kayıtlı şizofreni tanılı hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise, hastaların tamamı içinden gönüllülük şartına bağlı olarak seçilmiş 20 hasta oluşturmaktadır. Sulu boya, Türk Ebru Sanatı ve pastel boya ile atölye çalışmaları dokuz haftalık süreç içerinde tamamlanmıştır. Araştırma verilerinin sağlanması için araştırmacı tarafından uzman görüşlerine dayalı olarak geliştirilmiş bir görüşme formu anketi hastalara uygulanmıştır. Anket yoluyla elde edilen veriler, SPSS 21.0 programı yardımıyla analiz edilmiştir. Bulgular betimsel, istatistiksel tablolar halinde sunulmuş, frekanslar ve yüzdeler halinde yorumlamaları yapılmıştır. Araştırmanın sonunda uygulanan anket sonuçları ve alınan uzman görüşlerine göre uygulanan iki boyutlu sanat atölye çalışmalarının, toplum ruh sağlı merkezlerindeki şizofreni tanılı hastaların tıbbı tedavi süreçlerini destekleyici ve geliştirici olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the supporting and developing aspects of two dimensional art workshops within the scope of art education, supporting and improving the medical treatment procecesses of psychiatric patients registered in the community mental health center. The research involves 20 patients determined on a volunteer basis among those patients with the diagonosis of schizophrenia registered on a health ministerial Van SBÜ Regional Training and Research Hospital Community Mental Health Canter. Watercolor Turkish paper marbling and crayon technics are applied to patients opinions and thoughts. Patients with the diagnosis of shchizophrenia registered health ministerial Van SBÜ Regional Training And Research Hospital Community Mental Health Center from the population. The resarach sample is the formed by 20 patients. Workshops with watercolor, Turksh paper marbling and crayon are completed in nine months period. A feedback form survey which is devoloped based on expert opinion is conducted by researcher in the process of getting survey data. These data obtanied via survey are analysed by the help of SPSS 21.0 programe. Findings are presented as desciriptive statistical table and remarks are made as frequency and percentage. At the end of the research, according to survey results and expert's opinions, it is observed that two dimansional art studio Workshop have supporting and improving effects on medical treatmant process of patinents with the diagnosis of schizophreina in community mental healt centers