Mycobacterium tuberculosis MMAA4 proteininin tütün bitkisinde üretilmesi
Production of Mycobacterium tuberculosis MMAA4 protein in tobacco plant
  1. Tez No: 643048
  2. Yazar: YAHYA MOUMINE ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mycobacterium tuberculosis'in neden olduğu tüberküloz (TB), günümüzde de çok sayıda insanın ölümüne yol açan aşı ile önlenebilir bir hastalıktır. BCG, TB'a karşı kullanılan tek onaylı aşıdır, ancak bu aşının yetişkinlerde ve yaşlılarda korunması yetersizdir. Yeni etkili anti-TB aşıları geliştirmek için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, M. tuberculosis'in virülans faktörlerden biri olan ve immün yanıtı tetikleme kapasitesi gösterilen MmaA4 proteinini kodlayan geni tütün bitkilerine aktarmak ve rekombinant TB aşısının geliştirilmesi için MmaA4 antijenik proteininin tütün bitkisinde potansiyel üretimini sağlamaktır. Bu amaçla, M. tuberculosis mmaA4 geni pGFPGUS+ vektörüne klonlandı. Daha sonra pGFPGUS+mmaA4 ve kontrol grubu olarak sadece pGFPGUS+ plazmitleri Agrobacterium tumefaciens'e aktarıldı. Rekombinant A. tumefaciens hücreleri aracılığıyla tütün bitkileri transforme edildi. pGFPGUS+mmaA4 ile oluşturulan transgenik tütün bitkilerinde mmaA4 geninin varlığı PZR yöntemiyle doğrulandı. Rekombinant MmaA4 proteininin transgenik tütünlerde üretimini göstermek için SDS-PAGE ve Western blot analizleri gerçekleştirildi ancak mmaA4 genini taşıyan ve taşımayan transgenik bitkiler arasında bir fark gözlenmedi. Transgenik tütünlerde MmaA4 proteininin üretiminin görülmemesi, bakteri geninin bitkide ifade edilmesi için kodon optimizasyonu yapılmamasına bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tuberculosis (TB), caused by Mycobacterium tuberculosis, is a vaccine-preventable disease still causing deaths of numerous humans. BCG, is the only licenced vaccine against TB. However, protection of this vaccine is insufficient among adults and elderlies. The studies on new and efficient anti-TB vaccines are ongoing. The aim of this study is to transfer the gene encoding MmaA4, a virulence factor of M. tuberculosis of which capacity for immune response stimulation was shown, and to provide the potential production of antigenic MmaA4 protein in tobacco plants for development of a recombinant TB vaccine. Fort his purpose, M. tuberculosis mmaA4 gene was cloned into pGFPGUS+ vector. Next, pGFPGUS+mmaA4 and pGFPGUS+ only as a control group were transferred into Agrobacterium tumefaciens. Tobacco plants were transformed via recombinant A. tumefaciens cells. The presence of mmaA4 gene was verified via PCR in transgenic tobacco plants transformed with GFPGUS+mmaA4. To show the production of recombinant MmaA4 protein in transgenic tobaccos, SDS-PAGE and Western blot analyses were performed. However, there was no difference between the transgenic plants carrying mmaA4 gene or not. Inability to observe the production of MmaA4 protein in transgenic tobaccos was attributed not to perform a codon optimization to express the bacterial gene in plant.