An investigation of pre-service EFL teachers' digitalliteracy skills and the integration of these skills intoteaching contexts with a special focus to the use of digitaltools and their benefits
İngilizce öğretmeni adaylarının dijital okuryazarlık becerilerinin ve bu becerilerin eğitim ortamına entegrasyonunun dijital araçların kullanıma ve faydalarına odaklanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 643049
  2. Yazar: ÜMİT CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, dijital araçların kullanımına ve faydalarına odaklanarak, İngilizceyi yabancı dil olarak öğretecek öğretmen adaylarının (EFL) dijital okuryazarlık becerilerini ve bu becerilerin öğretim ortamına entegrasyonunu incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, fenomenolojik araştırma tasarımı ve amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları, Türkiye'nin farklı üniversitelerinde eğitim alan 30 İngilizce öğretmen adayından oluşmaktadır.Nitel veriler; mülakatlar ve katılımcı günlüklerinin incelenmesi ile elde edilmiştir.Veriler, temaların ve kodların oluşturulması ve katılımcı ifadelerinin metin açıklamalarıyla analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce öğretmen adaylarının tanımlarında dijital okur-yazarlığın bazı temel unsurlarından yoksun olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, çalışma katılımcıların teknolojik içerik bilgilerini ve teknolojik pedagojik bilgilerini geliştirmeleri gerektiğini göstermiştir. Son olarak, katılımcı ifadelerinin analizi, katılımcıların dijital araç ve teknolojilerin kullanımıyla ilgili farkındalıklarını artırmayı ve bu araçların uygun pedagojik yaklaşım ile öğretime entegrasyonlarını amaçlayan dijital okur-yazarlık eğitiminden beklentilerinin karşılandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study, by focusing on the use of digital tools and their benefits, aims to investigate pre-service English as a foreign language (EFL) teachers' digital literacy skills and the integration of these skills into teaching context.This study employs phenomenological research design and purposive sampling method. Participants of the study consist of 30 pre-service EFL teachers from different universities around Turkey. Qualitative data was obtained by conducting interviews and examining reflective journals of the participants. Data was analyzed under themes and codes by textual descriptions of participants' ad verbatim statements. The findings showed that pre-service EFL teachers lacked some basic elements of digital literacy in their definitions. Also, the study showed that participants of the study needed to improve their technological content knowledge and technological pedagogical knowledge. Lastly, the analysis of the participants' statements revealed that participants' expectations from the digital literacy training, which aimed at raising participants' awareness in the use of digital tools and technologies as well as their integration into teaching within appropriate pedagogy, were met.