Elektronik tebligat
Electronic service
  1. Tez No: 643051
  2. Yazar: TÜLÜ KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL HANAĞASI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Elektronik tebligat, Türk hukuk sistemine Tebligat Kanunu'nda 2011 yılında 6099 sayılı Kanun ile yapılan değişiklik çerçevesinde dahil edilmiş olup, sadece sermaye şirketlerine gönderilecek olan tebligatlar açısından zorunlu kılınmıştır Sermaye şirketleri dışındaki gerçek ve tüzel kişilere elektronik tebligat yapılması hususu ise kendi tercihlerine bırakılmıştır. Tebligat Kanunu'nda 2018 yılında 7101 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle ise, elektronik tebligatın kapsamı oldukça genişletilmiş; avukatlar, noterler, arabulucular gibi gerçek kişilerin yanı sıra kamu kurumları ile tüm özel hukuk tüzel kişileri de kendisine elektronik yolla tebligat yapılması zorunlu olan kişiler arasında düzenlenmiştir. Yine söz konusu değişiklik kapsamında, elektronik tebligatın 2011 yılından bu yana KEP sistemi üzerinden işlemesi haline son verilerek, Ulusal Elektronik Tebligat Sisteminin (UETS) kullanımına başlanması öngörülmüştür. UETS, tekel konumunda bulunan PTT A.Ş. aracılığıyla yürütülmekte olup, KEP Hizmet Sağlayıcıları gibi aracı kuruluşlar bu sistemde yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
Electronic service has been included in Turkish legal system in 2011 with the amendment made in the Law of Notification by the Law No. 6099 and has become mandatory only for the notifications to be sent to the companies with share capital. Being notified via electronic service is left to their own preferences for natural and legal persons except these companies. With the amendment in the Law of Notification made by Law No. 7101 in 2018, the scope of the electronic service has been considerably broadened. In addition to natural persons such as lawyers, notaries and negotiators; public administrations and all private legal persons have been arranged between the persons who are required to be notified by electronic means. Within the scope of the mentioned amendment, the usage of the National Electronic Service System has been envisaged instead of the REM (Registered Electronic Mail) system which was in force since 2011. National Electronic Service System is carried out by PTT A.Ş. (Postal and Telegraph Corporation) within a monopolized structure and intermediary companies such as REM service providers do not take place in this system.