Vergi Usul Hukukunda elektronik tebligat
Electronic notification in Tax Procedure Law
  1. Tez No: 770237
  2. Yazar: MUHAMMED HAKAN OKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN CANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Vergilendirme aşamalarından biri olarak tebliğ; mükelleflere, vergisel yükümlülüklerini ve ödevlerini bildirme amacı taşımaktadır. Tarh edilen vergi, tebliğ ile mükellefe bildirilir. Bu bildirim üzerine mükellefin hukuki yollara başvurma süresi başlar. Görüldüğü üzere tebliğ aşaması, mükellef haklarının korunmasında, büyük öneme sahiptir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin, günlük hayatın her alanında olduğu gibi vergilendirme aşamalarında da kullanılmasıyla elektronik vergilendirme kavramı, ortaya çıkmıştır. Böylece mükellefler, birçok vergi ödevini internet üzerinden yerine getirebilmektedir. Elektronik vergilendirme faaliyetlerinden biri de vergilendirmeye ilişkin evrakların elektronik ortamda tebliğ edilmesidir. Elektronik ortamda tebliğ usulü, 2010 tarihinde, VUK'a 107/A maddesinin eklenmesiyle yasalaşmıştır. 107/A maddesinin hükmüne göre, elektronik tebliğ usulüne dair çeşitli usul ve esasları belirleme yetkisi Hazine ve Maliye Bakanlığına verilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu yetkiye dayanarak, 2015 yılında, 456 Sıra No'lu VUK Genel Tebliği'ni yayınlamıştır. Elektronik ortamda tebliğ kısaca; VUK'a göre mükellefe tebliğ edilmesi gereken belgelerin, elektronik tebligat sistemi aracılığıyla, muhatabın internet vergi dairesi bünyesinde oluşturulacak elektronik tebligat adresine, vergi idaresi tarafından iletilmesi olarak tanımlanabilir. Elektronik tebliğ, modern tebliğ olarak da isimlendirilebilir. Elektronik ortamda tebliğ usulünün birçok faydası vardır. Özellikle klasik tebliğ usulleriyle karşılaştırıldığında elektronik tebliğ usulü çok daha işlevseldir. Bunun yanında, düzenlemenin yeni olmasından dolayı birtakım eksikliklerin bulunması normaldir. Çalışmada, elektronik tebliğ usulünün güçlü olduğu yönlerden bahsedildiği kadar eksik yönleri de tespit edilmiştir. Ayrıca, tespit edilen bu eksiklikler hakkında öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As one of the taxation stages, the notification aims to inform taxpayers of their tax obligations and duties. The calculated tax is notified to the taxpayer with the notification. Upon this notification, the legal application period of the taxpayer begins. As can be seen, the stage of notification has great importance in the protection of taxpayer rights. The concept of electronic taxation has emerged with the use of information and communication technologies in the taxation stages, as in all areas of daily life. Thus, the taxpayers can fulfill many tax duties over the internet. One of the electronic taxation activities is the electronic notification of taxation documents. The electronic notification procedure is enacted in 2010 with the addition of Article 107/A to the Tax Procedure Law. According to the Article 107/A, the authority to determine various procedures and principles regarding the electronic notification procedure has been given to the Ministry of Treasury and Finance. Based on this authority, the Ministry of Treasury and Finance regulated the Tax Procedures Code General Communiqué numbered 456 in 2015. Electronic notification briefly; According to the Tax Procedure Law, it can be defined as the notify of the documents to be notified to the taxpayer by the tax administration, via the electronic notification system, to the electronic notification address to be created within the internet tax office of the addressee. Electronic notification can be named as modern notification. Electronic notification has many benefits. Especially when compared to classical notification methods, electronic notification method is much more functional. In addition, it is normal to have some deficiencies due to the new regulations. In the study, as well as the strengths of the electronic notification method, its deficiencies were also determined. In addition, suggestions have been made about these identified deficiencies.