Metaproterenolün duyarlı bir şekilde saptanması için yeni bir elektrokimyasal yöntemin geliştirilmesi
Development of a novel electrochemical method for the sensitive determination of metaproterenol
  1. Tez No: 643070
  2. Yazar: SUMYAH AZEEZ MOHAMMED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada, metaproterenol ilacının saptanması için camsı karbon elektrotları karbon nanotüp ile modifiye edilmiştir. Elde edilen modifiye elektrotlar metaproterenol molekülünün yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, metaproterenol molekülüne ait sinyalin akım miktarında da artış meydana gelmiştir. Kare dalga ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akımkonsantrasyon ilişkisinin 1.0x10-7 M ile 2.30x10-5 M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. metaproterenol için saptama sınırı 5.0x10-8 M olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon electrodes were modified with carbon nanotubes for the determination of metaproterenol. The modified electrodes obtained exhibited high catalytic activity towards the oxidation of metaproterenol. Also, a remarkable increase in peak current for metaproterenol was observed. The peak current was linear with concentrations in the range from 1.0x10-7 M to 2.30x 10-5 M by Square wave. The detection limit was 5.0x10-8 M for metaproterenol