Remifentanil veya süksinilkolinle beraber etomitat indüksiyonunun laringeal maske yerleştirilmesine etkileri
Effects of etomidate induction with remifentanil or succinylcholine on insertion of laryngeal mask airway
- Tez No: 643071
- Danışmanlar: UZMAN NEVZAT MEHMET MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
REMİFENTANİL VEYA SÜKSİNİLKOLİNLE BERABER ETOMİDATE İNDÜKSİYONUNUN LARİNGEAL MASK AİRWAY YERLEŞTİRİLMESİNE ETKİLERİ GİRİŞ-AMAÇ: Laringeal maske uygulaması için çeşitli ajanlar kullanılabilmektedir. İdeal indüksiyon ajanı, havayolu reflekslerini ortadan kaldırmalı ve 30-60 saniyelik bilinç kaybı oluşturmalıdır. Propofol, hızlı derlenme özelliği, psikomotor fonksiyonların çabuk geri dönüşü, postoperatif bulantı ve kusma insidansı düşük olması gibi nedenlerden dolayı laringeal maske takılması için sıklıkla kullanılan bir indüksiyon ajanıdır. Etomidatın kardiyovasküler sisteme etkileri minimaldir. Solunum, barbitüratlar, benzodiazepinler ve propofolde olduğundan daha az etkilenir. Minimal kardyovasküler etkilerinden dolayı serebral perfüzyon basıncı iyi korunur. Hipotezimiz; indüksiyon ajanı olarak etomidat ile beraber süksinilkolin veya remifentanil kullanımının havayolu reflekslerini azaltarak laringeal maske takılmasını kolaylaştırabileceğini düşündük. Çalışmamızda etomidat ile birlikte remifentanilin farklı dozlarının veya süksinilkolinin laringeal maske takılması başarısına etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. MATERYAL ve METOD: Etik kurul onayı alındıktan sonra hastalar randomize olarak dört gruba ayrıldı; Grup I: 0,3mg/kg Etomidat ve 1mg/kg Süksinilkolin, Grup II: 0,3mg/kg Etomidat ve 1mcg/kg Remifentanil, Grup III: 0,3 mg/kg Etomidat ve 0,75mcg/kg Remifentanil, Grup IV: 0,3 mg/kg Etomidat ve 0,5mcg/kg Remifentanil. Hastalara premedikasyon amaçlı 0,01mg/kg atropin ve 0,03mg/kg midazolam verildi. Modifiye Brain tekniği kullanılarak LMA yerleştirildi. LMA yerleştirme kalitesi, süresi, deneme sayısı, LMA takılma süresince görülen yan etkiler, ek doz süksinilkolin ve remifentanil ihtiyacı kaydedildi. LMA yerleştirme değerlendirmesi dörtlü skala (kolay, ne kolay - ne zor, zor ve imkansız) ile yapıldı. Perioperatif hemodinamik parametreler kaydedildi. BULGULAR: LMA yerleştirme kalitesi açısından gruplar arasında fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF ETOMIDATE INDUCTION WITH REMIFENTANIL OR SUCCINYLCHOLINE ON INSERTION OF LARYNGEAL MASK AIRWAY INTRODUCTION and PURPOSE: Various agents can be used for laryngeal mask insertion. The ideal induction agent should eliminate airway reflexes and cause 30-60 seconds of unconsciousness. Propofol is an induction agent that is frequently used for laryngeal mask placement due to its rapid recovery of psychomotor functions, and lower incidence of postoperative nausea and vomiting. Effects of etomidate on the cardiovascular system are minimal. It affects respiration less than that of barbiturates, benzodiazepines and propofol. Cerebral perfusion pressure is maintained due to its minimal cardiovascular effects. We hypothesized that the use of succinylcholine or remifentanil together with etomidate as induction agents may facilitate the insertion of a laryngeal mask by reducing airway reflexes. In our study, we aimed to compare the effects of using etomidate with either different doses of remifentanil or succinylcholine on the success of placing a laryngeal mask. MATERIALS and METHODS: After the ethics committee approval, the patients were randomly divided into four groups; Group I: 0.3mg/kg Etomidate and 1mg/kg Succinylcholine, Group II: 0.3mg/kg Etomidate and 1mcg/kg Remifentanil, Group III: 0.3mg/kg Etomidate and 0.75mcg/kg Remifentanil, Group IV: 0.3mg/kg Etomidate and 0.5mcg/kg Remifentanil. The patients in all four groups received 0.01 mg/kg atropine and 0.03 mg/kg midazolam for premedication and LMA was placed using the modified Brain technique. Quality of LMA insertion, duration, number of trials, complications during LMA insertion, need for additional doses of succinylcholine or remifentanil were recorded. Quality of LMA insertion was evaluated on a four-point scale (easy, neither easy-nor difficult, difficult and impossible). Perioperative hemodynamic parameters were recorded. RESULTS: There was no difference between the groups in terms of LMA insertion quality.