Sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri kapsamında girişimcilik becerilerinin incelenmesi
Examining entrepreneurship skills of primary school teachers in the scope of 21st century skills
- Tez No: 643082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GİRGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu araştırma sınıf öğretmeni adaylarının 21. yüzyıl becerileri ile girişimcilik beceri düzeylerini çeşitli değişkenler bağlamında inceleyerek aralarındaki ilişkiyi belirlemeyi ve öğretmen adaylarının bu becerilere ilişkin görüşlerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda araştırma, karma yöntem desenlerinden eş zamanlı karma desen kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma ile ilgili tamamlayıcı verileri toplayabilmek ya da bu veriler arasındaki farklılıkları belirleyerek daha anlamlı sonuçlar ortaya çıkarabilmek maksadıyla bu desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü var olan durumu olduğu şekliyle betimleyen tarama modeli ile nitel bölüm ise verileri bütüncül bir yaklaşımla ayrıntılı bir şekilde sunmak için fenomenoloji yaklaşımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören 224'ü kadın, 51'i erkek olmak üzere toplam 275 sınıf öğretmeni adayı oluştururken, çalışma grubunu ise bu bölümün son sınıflarında öğrenim gören 13'ü kadın, 7'si erkek toplam 20 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel kısmında veriler“Kişisel Bilgiler Formu”,“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ve“Girişimcilik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Nitel kısmında ise, araştırmacı tarafından oluşturulan ve açık uçlu sorular içeren“Görüşme Formu”verileri, Covid-19 pandemi süreci sebebiyle çevirim içi ortamda Google form aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler SPSS 26 istatistiksel analiz paket programı ile çözümlenirken, nitel veriler için MAXQDA 2020 programı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçlarına göre, öğretmen adaylarının kendilerine yönelik 21. yüzyıl becerileri ile girişimcilik beceri düzeylerinin hem ölçek bütününde hem alt boyutlarda orta değerlerin üzerinde olduğunu sonucuna ulaşılmıştır. Girişimciliğin değişkenlere yönelik bulgularında, sadece iş deneyimi olan adaylar ile sınıf düzeyi birinci sınıf olan adaylara göre anlamlı bir şekilde farklılaşma görülmüştür. Ayrıca girişimciliğin alt boyutlarına ilişkin bulgulara göre, risk alma boyutunda erkekler, duygusal zekâ boyutunda kadınlar lehine bir sonuca ulaşılırken, iş deneyimi olan öğretmen adaylarının risk alma ve yenilikçi olma eğilimlerinin yüksek olduğu sonucuna da ulaşılmıştır. 21. yüzyıl becerilerinin değişkenlere yönelik bulgularında, sadece akademik başarısı yüksek adaylar ile sınıf düzeyi birinci sınıf olan adaylarda bir farklılık görülmüştür. Ayrıca 21. yüzyıl becerilerinin alt boyutlarına ilişkin bulgularda, kadın adayların kariyer bilincine erkeklere oranla daha fazla sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın bir diğer sonucunda, 21. yüzyıl becerileri ile girişimcilik becerileri arasında pozitif yönlü çok güçlü bir ilişki olduğu, girişimciliğin 21. yüzyıl becerilerinin anlamlı bir yordayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Nitel sonuçlara dayalı olarak 21. yüzyıl ve girişimcilik becerilerine ilişkin oluşturulan tema ve kodlar dikkate alındığında her iki türdeki verinin birbirini desteklediği görülürken, nitel bölümdeki girişimcilik öz yeterliği teması, düşük düzey öz yeterlik sonucu ile nicel bölümdeki sonuçtan farklılaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the relationship between pre-service primary teachers' 21st century skills and entrepreneurship skill levels in the context of various variables and to reveal the pre-service teachers' opinions about these skills. In this context, the research was carried out by using concurrent mixed method design from mixed method designs. This pattern was used to collect complementary data related to the research or to determine the differences between these data and to produce more meaningful results. The quantitative part of the research was carried out with the survey model, which describes the current situation as it is, and the qualitative part was carried out with the phenomenology approach in order to present the data in detail with a holistic approach. The sample of the study was composed of 224 female and 51 male candidates studying at Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Education in 2019-2020 academic year, while the study group consisted of 20 pre-service teachers, 13 of whom are women and 7 of whom are male students. In the quantitative part of the research, the data were collected using the“Personal Information Form”,“Multidimensional 21st Century Skills Scale”and“Entrepreneurship Scale”. In the qualitative part, the“Interview Form”was developed by the researcher containing open-ended questions and the related data was collected online through the Google form due to the Covid-19 pandemic process. While the quantitative data were analyzed with SPSS 26 statistical analysis package program, content analysis was performed using the MAXQDA 2020 program for qualitative data. According to the quantitative results of the research, it was concluded that the 21st century skills and entrepreneurship skills levels of pre-service teachers were above the average for both whole scale and sub-dimensions. Significant differentiation was observed in the findings of entrepreneurship for variables only for candidates with work experience and for candidates in first year of the university. Moreover, according to the findings regarding the sub-dimensions of entrepreneurship, it was concluded that while the risk taking dimension findings were in favor of men and findings about emotional intelligence dimension were in favor of women, pre-service teachers who have work experience had a high tendency to take risks and be innovative. In the findings of 21st century skills for variables, a difference was observed only among the pre-service teachers with high academic achievement and pre-service teachers studying in first year of the university. Furthermore, in the findings related to the sub-dimensions of 21st century skills, it was concluded that female pre-service teachers had more career awareness than men. In addition, it was also concluded that there was a very strong positive relationship between 21st century skills and entrepreneurship skills, and entrepreneurship was a significant predictor of 21st century skills. Considering the themes and codes regarding the 21st century and entrepreneurship skills based on qualitative results, it was determined that both types of data supported each other, while the entrepreneurship self-efficacy theme in the qualitative part differed from the result in the quantitative part.