Araştırmacı yazma yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yaratıcı ve akıcı hikâye yazma becerisine etkisi
The effect of the researcher writing approach on the creative and fluent story writing skills of the primary school 3rd grade students
  1. Tez No: 643108
  2. Yazar: İMRA TAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SİDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı araştırmacı yazma yaklaşımının ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yaratıcı ve akıcı hikâye yazma becerilerine etkisini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda çalışma, ön-test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılarak planlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Muğla ili Marmaris ilçesinde bulunan özel bir ilkokulda 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde öğrenim görmekte olan 28 üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Bu öğrencilerden 15'i deney grubunu 13'ü de kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı bağlamında uygulama başlamadan önce deney ve kontrol gruplarına“uzay”konulu hikâyeler yazdırılmıştır. İki ve yedinci haftalar arasında hem deney grubuna hem de kontrol grubuna salkımlama teknikleri tanıtılmış ve yaratıcı yazı yazma hakkında bilgiler verilmiştir. Ayrıca deney ve kontrol gruplarına yazım ve noktalama kurallarıyla ilgili bilgi verilmiş, paragrafın bölümleri tanıtılmıştır. Yedinci haftada öğrencilere salkımlama tekniği kullanılarak“Anıtkabir”konulu hikâyeler yazdırılmıştır. Yazılan bu hikâyeler deney grubu için aynı zamandan salkımlama tekniğinin kullanılmasıyla ilgili son testi oluşturmuştur. Yedinci haftanın ikinci ders saatinde ise araştırmacı yazma yaklaşımı için araştırmacı tarafından hazırlanan çalışma yaprağı deney grubuna tanıtılmıştır. Sekiz hafta boyunca deney grubunda araştırmacı yazma yaklaşımı uygulanırken kontrol grubunda ise salkımlama tekniği uygulanmaya devam edilmiştir. Araştırma toplamda 15 hafta ikişer ders saati olarak yürütülmüştür. Deney grubuna sekiz hafta boyunca hikâyelerin yazım gününden bir gün önce konular verilmiş, araştırmacı yazma yaklaşımı çalışma yaprağına göre ön bilgi kısımları araştırmacı eşliğinde öğrencilerin doldurmaları istenmiş ve araştırmacının kontrolünde ön bilgileri saptanmıştır. Daha sonra ise deney grubundaki öğrencilerin araştırmacı yazma yaklaşımına göre hazırlanan çalışma kağıtlarını eve götürüp o hafta verilen konuyla ilgili bilgi toplamaları istenmiştir. Ertesi gün deney grubunda topladıkları bilgiler ve ön bilgiler doğrultusunda araştırmacı yazma yaklaşımına uygun olarak hikâyelerini yazmaları istenmiş, yazılan hikâyeler ders bitiminde araştırmacıya teslim edilmiştir. Kontrol grubunda ise ilgili ders saatlerinde yazılacak konular sözlü olarak söylenmiş ve grubun 15 hafta süresince salkımlama tekniğini kullanarak hikâyelerini yazmaları istenmiştir. Uygulamanın son haftasında ise deney ve kontrol gruplarına“tersiyer”hayvanıyla ilgili hikâyeler yazdırılmıştır. Araştırmanın 1-7 ve 14. haftalarında yazdırılan hikâyeler araştırmacı tarafından geliştirilen üç dereceli puanlama anahtarları olan Akıcı Hikâye Yazma Rubriği'ne, Yaratıcı Hikâye Yazma Rubriği'ne ve Araştırmacı Yazma Rubriği'ne göre değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki öğrenciler Akıcı Hikâye Yazma Rubriği'nden ve Yaratıcı Hikâye Yazma Rubriği'nden en düşük sıfır puan alabilirken en yüksek ise 26 puan alabilmektedir. Araştırmacı Yazma Değerlendirme Rubriği'nden ise en düşük sıfır puan alırken en yüksek 14 puan alabilmektedir. Araştırmanın veri analizinde rubriklere göre değerlendirilen hikâyeler her bir öğrencinin aldığı puan istatistik paket programına girilmiş ve değerlendirilmesi bireysel olarak yapılmıştır. Rubrikler için düzeyler belirlenmiş ve grupların betimsel istatistikleri yapılmıştır. Ayrıca grupların puanları yorumlanırken bağımlı gruplar t testi ve bağımsız gruplar t testi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol gruplarının 1. haftalarında gruplar arasında anlamlı fark bulunmamışken grupların 1-7. haftalarında ise hem akıcı yazma hem de yaratıcı yazma becerileri açısından anlamı farklılık elde edilmiştir. Grupların 7-14. haftalarında ise deney grubu lehine hem akıcı hem de yaratıcı yazma becerilerinde anlamlı farklılık elde edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının 14. hafta sonuçları incelendiğinde ise deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine akıcı ve yaratıcı yazma becerisi açısından anlamlı farklılık elde edilmiştir. Araştırmacı yazma yaklaşımı uygulanan deney grubunun 7-14. haftalarında ise anlamlı farklılık elde edilmiş ve bu anlamlı farklılık 14. haftada deney grubu lehine olarak bulunmuştur. Bu sonuçlardan hareketle araştırmacı yazma yaklaşımının akıcı ve yaratıcı hikâye yazma ortalamalarını yükselttiği, akıcı ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirdiği ve haftalar arasında anlamlı farklılık oluşturduğu elde edilen sonuçlar arasındadır. Yapılan bu çalışma doğrultusunda aynı öğretim kademesinin farklı sınıf düzeylerinde benzer bir çalışma yapılabileceği bundan sonraki yapılacak çalışmalara öneri olarak sunulabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of the researcher writing approach on the creative and fluent story writing skills of primary school 3rd-grade students. For this purpose, the study planned by using a semi-experimental pattern with a pretest-posttest control group. The sample of the study consists of 28 third grade students studying in a private primary school in the Marmaris district of Muğla, in the fall semester of the 2018-2019 academic year. The 15 of these students constitute the experimental group. The other 13 students constitute the control group. In the context of the research's purpose, stories about space were written to the experimental and control groups before the application started. Between the two and seventh weeks, the clustering techniques were introduced and given the information about creative writing to both the experimental group and the control group. Also, experimental and control groups were informed about the spelling rules, punctuation rules, and sections of the paragraph were introduced. In the seventh week, stories about“Anıtkabir”were written to students by using the cluster technique. These stories have created the posttest for the experimental group about the use of the clustering technique at the same time.In the second lesson of the seventh week, the worksheet prepared by the researcher for the researcher writing approach introduced to the experimental group. While the researcher's writing approach applied in the experimental group for seven weeks, the clustering technique continued to implement in the control group. The research was carried out in total 15 weeks as two lecture hours. The topics were given to the experimental group one day before the writing day of the stories for 8 weeks.According to the researcher's writing approach worksheet, the students were asked to fill out the preliminary information sections with the researcher, and preliminary information was found under the control of the researcher. Then, students in the experimental group were asked to take home the worksheets prepared according to the researcher writing approach and gather information on the subject given that week. The next day, the group was asked to write their stories following the researcher's writing approach in line with the information and preliminary information they gathered in the experimental group. Written stories were delivered to the researcher at the end of the lesson. In the control group, the topics to be written during the relevant course hours were spoken verbally, the group was asked to write their stories using the clustering technique for 15 weeks. In the last week of the research, stories about the tertiary animal were written to the experimental and control groups. The stories written in the 1-7 and 14 weeks of the study were evaluated according to the three-grade scoring keys developed by the researcher Fluent Story Writing Rubric, Creative Story Writing Rubric, and Researcher Story Writing Rubric. Students who in the experimental and control groups can get the lowest zero points from the Fluent Writing Rubric and Creative Writing Rubric, while the highest can get 26 points. While they get the lowest zero points from Researcher Story Writing Rubrics, they can get the highest 14 points. In the data analysis of the research, the stories evaluated according to rubrics entered into the statistical package program that each student received and its evaluation has been done individually. Levels were determined for rubrics and descriptive statistics of the groups were made. Additionally, while interpreting the points of the groups, dependent groups t-test and independent groups t-test were made. As a result of the analyzes, there was no significant difference between the groups in the 1st week of the experimental and control groups. In the 1st-7th and 7th-14th weeks of the groups, there was a significant difference in both fluent writing and creative writing skills. When the 14th. week results of the experimental and control groups were examined, a significant difference was obtained between the experimental and control groups in terms of fluent and creative writing skills. In the 7-14 weeks of the experimental group that applied a researcher writing approach, a significant difference was obtained and this significant difference was found in favor of the 14th week. Based on these results, the researcher's writing approach has increased the average of fluent and creative story writing, developing fluent and creative writing skills and the results obtained between the weeks were significantly different. In line with this research, at different grade levels of the same teaching level, a similar study can be done and can be presented as a suggestion for future studies.