Görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının hikâye yazma kaygı ve becerisine etkisi
The effects of process-based story writing approach supported with visuals on story writing anxiety and skills
- Tez No: 836460
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada, görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının hikâye yazma kaygı ve becerisine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın amacı, görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin hikâye yazma kaygı düzeylerinde bir değişiklik oluşturup oluşturmadığını aynı zamanda hikâye yazma becerilerini geliştirip geliştirmediğini ortaya çıkarmaktır. Araştırma 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Sinop ili Merkez ilçesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın evren ve örneklem grubunu ilkokul 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören 46 kişilik deney grubu ile ilkokul 3.ve 4. sınıfta öğrenim gören 76 kişilik kontrol grubu oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu tesadüfi olarak atanmıştır. Deney grubu öğrencilerine görsel ve süreç temelli hikâye yazma modülleri uygulanırken, kontrol grubu ise Türkçe öğretim programına göre derslerini sürdürmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Hikâye Yazmaya Karşı Kaygı Ölçeği ile Öykü Yazma Beceri Rubriği kullanılmıştır. Öğrencilerin hikâyelerini yazdığı modüller ise Görsel ve Süreç Temelli Hikâye Yazma Modülleri olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Yarı deneysel uygulama süreci 9 hafta sürmüştür. Araştırmanın veri analizinde normallik testleri, tek yönlü anova testi, bağımlı ve bağımsız gruplar t-Testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.00 ve AMOS 22 programları ile yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının öğrencilerin hikâye yazma kaygı düzeylerinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının öğrencilerin hikâye yazma becerilerinde deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğunu göstermektedir. Bu durum görsel ve süreç temelli hikâye yazma modüllerinin ve sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımının öğrencilerin hikâye yazma becerilerini geliştirmede ve hikâye yazma kaygılarını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Araştırmanın etki büyüklüğü Cohen's d formülü ile hesaplanmıştır. Bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken puanları üzerinde geniş düzeyde etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bulgular doğrultusunda, görsellerle desteklenmiş sürece dayalı hikâye yazma yaklaşımı ile hikâye yazma becerilerinin nasıl geliştirilebileceğine, hikâye yazmaya karşı kaygı seviyelerinin nasıl azaltabileceğine ve bu süreçte karşılaşılabilecek güçlüklere karşı nasıl önlemler alınabileceği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of process-based story writing approach supported with visuals on story writing anxiety and skills was examined. The aim of the study is to find out whether process-based story writing approach supported with visuals creates a change in story writing anxiety levels of 3rd and 4th grade primary school students and whether it improves their story writing skills. The study was conducted in the central district of Sinop province during the 2022-2023 academic year. Quasi-experimental design was used in the study. Population and sample group of the study consists of an experimental group of 46 students in 3rd and 4th grades and a control group of 76 students in 3rd and 4th grades. Experimental and control group were assigned randomly. While visual and process based story writing modules were applied on the experimental group students, the control group continued their classes according to Turkish curriculum. Anxiety Scale for Story Writing and Story Writing Skills Rubric were used as data collection tools in the study. The modules in which students wrote their stories were developed by the researcher as Visual and Process Based Story Writing Modules. Quasi-experimental application process lasted 9 weeks. Normality tests, one-way ANOVA, dependent and independent groups t-test were used in the data analysis of the study. The data were analysed with SPSS 22.00 and AMOS 22 program. The results found in the study show that process-based story writing approach supported with visuals caused a significant difference in story writing anxiety levels of students in favour of the experimental group. In addition, process-based story writing approach supported with visuals was found to cause a significant difference in story writing skills of students in favour of the experimental group. This shows that visual and process-based story writing modules and process-based story writing approach is effective in developing story writing skills of students and reducing their story writing anxiety. Effect size of the study was calculated with Cohen's d formula. It was concluded that independent variables had a large effect on dependent variable scores. In line with the results found, it was explained how story writing skills can be developed through process-based story writing approach supported with visuals, how story writing anxiety levels can be reduced and what kind of precautions can be taken for difficulties encountered in this process.