Küçük alanların dozimetrik parametrelerinin gafkromik film ile ölçülmesi
Measurement of dosimetric parameters of small fields with gafchromic film
  1. Tez No: 643134
  2. Yazar: GÜL TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ACAR DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Küçük alan dozimetrisinde kullanılan hesaplama algoritmaları doğru tedavi planlaması için oldukça önemlidir. Tez çalışmamızda tedavi planlama sistemlerinde Analytical Anisotropic Algorithm (AAA), AcurosXB Dm ve AcurosXB Dw hesaplama algoritmaları kullanılarak 6MV, 6FFF, 10MV, 10FFF enerjilerinde, 0.6x0.6, 1x1, 2x2, 3x3, 5x5, ve 10x10 cm2 alan boyutlarında, gantri ve kolimatör açıları 0° , SSS 100 cm olacak şekilde planlar oluşturuldu. Oluşturulan planlar Truebeam STx 2.0 lineer hızlandırıcısında RW3 katı su fantomları ile EBT3 gafkromik filmler kullanılarak ışınlamalar yapıldı. Profil ışınlamaları, herbir enerji için dmax, 5 cm ve 10 cm olmak üzere üç farklı derinlikte yapıldı. Ölçüm ve hesaplamalar sonucunda yapılan rölatif doz gamma analizleri incelendiğinde, profil sonuçlarımızda en düşük uyum 10 cm derinlikte 10FFF enerjisinde 0.6x0.6 cm2 alan boyutunda AAA algoritmasında %93.9, yüzde derin doz (PDD) sonuçlarımızda 10FFF enerjisinde 0.6x0.6 cm2 alan boyutunda AAA algoritmasında % 93 olarak bulunmuştur. Output ölçümlerinde ise alan merkezinde nokta doz okumaları yapılıp algoritmalarla yüzdelik farkları hesaplanmış olup, en yüksek fark 6MV foton enerjisinde 0.6x0.6 cm2 alan boyutunda AAA algoritmasında %10.69 olarak bulunmuştur. Algoritmalar arasında en büyük fark, profil sonuçlarımızda dmax derinliğinde 10MV enerjide 1x1 cm2 alan boyutunda %1.5, yüzde derin doz sonuçlarımızda 10FFF enerjide 5x5 cm2 alan boyutunda %2 ve output absolute doz ölçüm sonuçlarımız da ise 6MV enerjide 0.6x0.6 cm2 alan boyutunda %10.7 bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda doz profil, yüzde derin doz ve output verileri bize radyasyon alanı küçüldükçe doz hesaplama algoritmasının alınan ölçümlerle uyumunun düştüğünü göstermektedir. Çalışmamızda Eclipse TPS algoritmaları arasında en doğru sonuçları AXB Dw göstermiş olup, AAA algoritması AXB algoritmasına göre düşük uyumlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Calculation algorithms used in small field dosimetry are very important for adequate treatment planning. In the present study, planes with gantry and collimator angles of 0° to obtain 100 cm of SSS on 0.6x0.6, 1x1, 2x2, 3x3, 5x5, and 10x10 cm2 fields at energy levels of 6MV, 6FFF, 10MV, and 10FFF by using AAA, AXB Dw and AXB Dm dose calculation algorithms. Irradiation was performed on the planes with Truebeam Stx 2.0 linear accelerator by using RW3 solid water phantoms and EBT3 gafchromic films. Profile irradiations were performed at three different depths for each energy including dmax, 5 cm and 10 cm. Review of relative dose gamma analyses performed as a result of measurements and calculations revealed that the lowest compliance at 10 cm depth and 10 FFV energy on a field of 0.6x0.6 cm2 was 93.9%, and 93% on a field of 0.6x0.6 cm2 at 10FFF energy in deep dose results. The spot dose readings were performed on the field center in output measurements, and percentage differences were calculated by algorithms; the highest difference was found 10.69% by AAA algorithm at 6MV photon energy on the field of 0.6x0.6 cm2. The largest difference between the algorithms was 1.5% on the field of 1x1 cm2 at dmax depth and 10MV energy in profile results, 2% on the field of 5x5 cm2 at 10FFF energy in deep dose percentage results, and 10.7% on the field of 0.6x0.6 cm2 aat 6MV energy in output absolute dose measurements. The analyses performed revealed that dose profile, deep dose percentage, and output data show lower compliance with measurements taken in dose calculation algorithm by decrease of radiation area. The most accurate results were shown by AXB Dw among Eclipse TPS algorithms, and AAA algorithm provided lower compliance according to AXB algorithm.