Violence and role of Afghan women in peace process
Barış sürecinde Afgan kadınlarının şiddeti ve rolü
- Tez No: 643135
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez, Afganistan'ın çağdaş döneminde cinsiyet politikası ve egemen güç analizine giriş noktası olarak kadına yönelik şiddet ve barış sürecinde Afgan kadınlarının rolü hakkında mücadeleleri incelemektedir. Yasal çerçeveler ve uygulamalarda, kamu ve medya tartışmalarında ve siyasi liderlerin, diplomatların ve yardım görevlilerinin müdahalelerinde ifade edilen Afganistan'da kadınlara yönelik şiddet olarak kabul edilen durumların gelişen parametrelerini araştırmaktadır. Bu tez, kadınlara yönelik şiddetin Afganistan'da bir yönetişim sorunu haline gelip gelmediğini ve bunun daha geniş iktidar ilişkileri için Kadınların konumu için anlamını sorgulamaktadır. Bu sorular, gayri resmi adalet süreçleri ve farklı şiddet dönemlerinden geçen ve bazen yasal formlar için rekabet eden bireysel şiddet olaylarının yörüngelerini en iyi şekilde tanıtmak için kadın sığınma evlerine ilişkin bir dizi tartışma ile kadına yönelik şiddetle ilgili yeni bir yasanın kökenlerinin ve geleceğinin incelenmesi yoluyla araştırılmaktadır. Bu mücadelelerin sonucunun, hükümet ve aile alanları arasındaki sınırları yeniden belirlenmesi ve kadınları birbirine yaklaştırarak güçlendirmesi, onların bağımsız kişiler olarak kabul edilmesi potansiyeline sahip olduğunu gösteriyorum. Tez ayrıca değişen etki alanlarının ve egemenlik iddialarının, iktidar ve siyasi teknolojilerin projelerinin ortaya çıkması olarak kadınlara yönelik şiddete ilişkin müzakereleri ve müdahaleleri analiz etmektedir. Tezde detaylandıran süreçler, belirli zaman ve konumlarda, cinsel şiddetle ilgili bireysel olayları yöneten çoğul ve rekabet eden yasal rejimlerin bir görünümünü ortaya çıkarmaktadır. Tez aynı zamanda Afganistan'daki Batılı akımların tek bir blok olarak hareket etmekten çok, kadınların güvenliği ve korunması üzerinde çok sayıda ve çelişkili etkiler yarattığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research work will examine the violence against women and the role played by Afghan women in peacemaking as a process of involving women in politics and preserving the sovereign power of the contemporary Afghanistan. It explores what is referred to as violence against women in legal practice, to the public, in media debates and the interventions of political leaders, diplomats and aid workers. This thesis tends to ask whether violence against women has become governmental issue and what the position of women is, in the broader view in Afghanistan. These questions examined the hope that the new law against violence against women will bring, and the series of controversies in defending the right of women considering the culture of the people of Afghanistan and the recognition given to women under the informal justice process. This involved individual's experience at different times and how they resolved the legal process in securing their freedoms. We will see how the struggle has shifted and redrawn boundaries between the government and family domains, women have also been brought to positions of power and this has brought independence to them(women). This work examines the negotiation process and different interventions on how to put an end to violence against women which reveals shift of domains and claims sovereignty of power, project and political technologies. The information given in this work present different legal framework that deals with violence against women at a specific period which is far from operating as a singular block and the sudden incursion of the West in Afghanistan have resulted into serious negative effect on women's security and protection.