Akut-subakut pulmoner trombemboli hastalarında yapılan ultrasonik katater aracılığı ile trombotik tedavi (EKOS) sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirmesi
Evaluation of the results of thrombotic treatment (ECOS) by ultrasonic catheter in acute-subacut pulmonary thromboembolic patients as retrospective
  1. Tez No: 643148
  2. Yazar: İLYAS MAMMADYAROV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞIRLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada 14 'ü yüksek riskli grupta, 52 hastanın tedavi süreci sonuçları bildirilmiştir. Ancak bu çalışmada 6 aylık takip sonuçları bildirilmemiştir. Bu çalışmada daha önceki çalışmalarda eksik olan kısa dönemli sonuçlar ile birlikte 6. Aydaki sağ ventrikül disfonksiyonunun düzelmesi ile ilgili verilerde mevcuttur.
Özet (Çeviri)
In this study, treatment process results of 52 patients, 14 of whom were in the high-risk group, were reported. However, 6-month follow-up results were not reported in this study. In this study, together with the short-term results lacking in previous studies, there are data about the recovery of right ventricular dysfunction at the 6th month.