2018 Türk dili ve edebiyatı programının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi (Bursa ili örneği)
Evaluation of 2018 Turkish language and literature curriculum according to teachers' opinions (Bursa province sample)
- Tez No: 643166
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı; 2018/2019 eğitim – öğretim yılında uygulamaya konulan lise Türk dili ve edebiyatı dersi programını öğretmen görüşlerine göre değerlendirmektir. Programın boyutları hakkında (kazanım, içerik, öğrenme – öğretme süreci, ölçme – değerlendirme) öğretmen görüşleri alınmış; bu veriler ışığında öğretmenler açısından programın aksayan yönleri belirlenmiş; bu belirlenen aksaklıklara ilişkin öğretmenlerin önerdiği çözüm yolları belirlenmiştir. Yöntem: Çalışma, Türk dili ve edebiyatı dersi programına ilişkin branş öğretmenlerinin görüşlerinin alınması ve programın bu doğrultuda değerlenmesinin amaçlandığı betimsel bir çalışmadır. Araştırmada geniş kitlelerden objektif bilgiler alabilmek için nicel verilerden ve küçük gruplardan daha detaylı bilgi ve görüşler alabilmek için nitel verilerden yararlanılmış olup, karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmı için anket uygulanarak tarama modeli kullanılmış; nitel veriler ise anket uygulanan öğretmenler arasından gönüllü olanlara açık uçlu soru formları dağıtılarak toplanmıştır. Bulgular: Araştırmanın nicel kısmında; programın kazanım, içerik öğrenme – öğretme süreci ve ölçme – değerlendirme boyutları hakkında öğretmen görüşlerine dair veriler elde edilmiştir. Bu sonuçlardan hareketle her bir boyutun en çok ve en az benimsenen maddeleri tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel bölümünde ise katılımcıların açık uçlu sorulara verdikleri cevaplar içerik analizine tabi tutularak anlam öbekleri ve temalara göre gruplandırılmıştır. Sonuç ve Öneriler: Araştırmanın nicel bulguları program için daha genel çerçevede fikir verirken; nitel verilerle bu çerçeve içerisinde daha detaylı bir değerlendirme imkânı bulunmuştur. Araştırma sonuçları önceki Türk dili ve edebiyatı programları üzerine yapılan çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırılarak, yeni programın öncekilere göre getirdiği yenilikler ve henüz aşılamayan aksaklıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, konuların tür bazlı sınıflandırılmasının terk edilip bir önceki programdaki gibi kronolojik, dönemsel sınıflamaya dönülmesi, hem konu bütünlüğü, hem de konuların öğrencilerce anlamlandırılmasını kolaylaştırması adına atılacak en önemli adım olarak ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bir önceki programda iki ayrı ders olarak okutulan dil ve anlatım ve Türk dili ve edebiyatı derslerinin birleştirilmesi olumlu bir adım olarak değerlendirilirken; dil bilgisi konularının müstakil şekilde programda yer almasının gerekliliği öğretmenlerce ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to evaluate the Turkish Language and Literature Lesson Curriculum which had been put into use in 2018/2019 school year by the views of literature teachers. Teacher opinions about the components of the curriculum (objectives, content, learning experiences and evaluation) were received, failing parts of the curriculum that were identified from the data and then teachers' recommendations to fix those failing were revealed. Method: In this descriptive research, it was aimed that to collect opinions of the branch teachers and to evaluate the curriculum according to the gathered data. This study employed both qualitative and quantitative data acquisition; former method for specific data from small group and the latter for objective data from large group. For the quantitative part of the research survey method was used and for the qualitative part, open-ended questionnaires delivered to the volunteer teachers to answer. Results: In the quantitative part of the research, data were gathered about components of the curriculum (objectives, content, learning experiences and evaluation). The most and the least favorite statements for each component were identified according to that data. In the qualitative part of the research, answers those given to the open-ended questionnaire were analyzed and classified into their semantic groups and themes. Conclusion and Suggestions: The findings of quantitative part of the study have offered information on a wider scale on the other hand, findings of the qualitative part of the research has provided more specific information for a detailed evaluation. Comparing the findings with the studies focused on the previous curriculums, the study has focused on determining the innovation and the problems not yet of the new curriculum brought in. In the conclusion of the research, bringing back the previous program's chronological, literary era-based subject arrangement, instead of newly presented genre - based subject arrangement would be the most crucial step to have integrity on content and to make subjects sense better for the students. Additionally the teachers have agreed upon that, it was a good step to have had Turkish Grammar and Turkish Literature lessons merge into a single subject together but grammar subjects need to be in the content individually.