Katılım bankacılığına üniversiteli gençlerin bakışı
The youth view of participation banking
- Tez No: 643165
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİL ÖZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bankacılık sektörü içerisinde oldukça önemli bir yer tutan katılım bankacılığı gün geçtikçe önemini arttırmakta ve rekabet açısından diğer bankaların karşısına önemli bir güç olarak çıkmaktadır. Bu nedenle, gelecek dönem en önemli müşteri potansiyeline sahip olan üniversite öğrencilerinin katılım bankacılığına ilişkin görüşlerini öğrenebilmek, katılım bankacılığı işleyiş süreçlerine göre bilgi düzeylerini öğrenebilmek tercih nedenlerini ortaya çıkartmak açısından önemli olacağı için hem katılım bankaları açısından hem de diğer bankaların rekabet stratejileri geliştirebilmesi açısından önem arz etmektedir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anket toplamda 3 bölümden meydana gelmektedir. Anket formunda toplamda demografik sorular ile birlikte 31 ifade bulunmaktadır. Katılım bankaları faaliyetlerine yönelik faktörlerin belirlenmesinde Gökçen ve Gönen tarafından 2017 yılında geliştirilen ölçek ve katılım bankacılığı işleyiş süreciyle ilgili bilgi düzeyi faktörlerinin belirlenmesinde Gelir tarafından 2016 yılında geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Araştırmada çalışma evrenini seçilen birer vakıf üniversitesi ve devlet üniversitesinde okuyan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemin seçilmesinde kolayda örnekleme yönteminin kullanılması tercih edilmiştir. Anket formlarının geri dönüşünde gerekli incelemeler yapıldığında 275 kişinin yanıtlarının analize dahil edilmesine karar verilmiştir. Araştırma sorusu olarak belirlenen“Üniversite öğrencilerinin katılım bankacılığı üzerindeki görüşleri hangi yöndedir?”sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Analiz sonuçlarına göre üniversite öğrencilerinin bilgi düzeyleri ve görüşleri arasında pozitif yönlü zayıf bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation banking, which has a very important place in the banking sector, is increasing its importance day by day and it is an important power in the face of other banks competitively. For this reason, it will be important for university students, who have the most important customer potential in the next period, to have detailed information about the preference processes of participation banks, to learn their opinions about participation banking, to learn the level of knowledge according to the participation banking processes, and for the participation banks. It is also important for other banks to develop competitive strategies. In the research, questionnaire was used as a data collection tool. The survey consists of 3 sections in total. In the survey form, there are 31 statements together with demographic questions in total. The scale developed by Gökçen and Gönen in 2017 and the scale developed by Income in 2016 were used to determine the factors related to the participation banking process in determining the factors related to the participation bank activities. In the research, the university students studying at the foundation university and public university constitute the working universe. It was preferred to use simple random sampling method in selecting the sample. When necessary examinations were made in returning questionnaire forms, it was decided to include the responses of 275 people. As the research question,“In which direction are the university students' opinions on participation banking?”The question was tried to be answered. According to the results of the analysis, there was a weak positive relationship between the knowledge levels and opinions of university students.