Menopozal dönemdeki semptomlar ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The correlation between symptoms in the menopausal period and life quality
  1. Tez No: 643181
  2. Yazar: GÜNER KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
AMAÇ:Beklenen yaşam süresinin arttığı ve kadınların yaşamının büyük bir kısmını menopozda geçirdiği düşünülürse bu dönemde kadınları anlamak ve yaşadıkları semptomları belirlemek çok önemlidir. Çalışmanın temel amacı menopozal dönemdeki kadınların hangi semptomlarıyaşadıklarını tespit etmek ve bu semptomların kadınların yaşam kalitesi üzerine olan etkisini belirlemektir. MATERYAL VE METOD:Kesitsel tanımlayıcı nitelikteki araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran menopozal dönemdeki kadınlarla yürütüldü. Araştırmanın evreni, 15 Ekim 2019 ve 15 Nisan 2020 tarihleri arasında herhangi bir nedenle Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran menopozal dönemdeki kadınlar olarak belirlenmiştir. Yapılacak olan çalışmanın içeriği ve amacı ile ilgili gerekli bilgiler kadınlara kısaca anlatılarak çalışmayı kabul eden kadınlara anket formu uygulandı. Anket, araştırmaya katılanların sosyodemografik verilerini değerlendiren sorular ile Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Menopozal Semptomları Değerlendirme Ölçeği ile ilgili soruları içermekteydi. Araştırma kapsamında 314 katılımcı ile çalışma analiz edildi. İstatistiksel analizde ortalama, standart sapma, ortanca, ölçek puanları ile bağımsız değişkenler arasındaki tek değişkenli analizlerde Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis Testi ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık için 0,05'in altındaki p değeri anlamlı olarak kabul edildi. BULGULAR:Katılımcıların yaş ortalaması 53,99±5,39 yıl %90.8'i evlidir. Çalışma sonuçlarına göre menopozal semptom şiddeti ve menopoza özgü yaşam kalitesi açısından medeni durum,evlenme yaşı, yaşadığı aile tipi, kronik hastalık varlığı, kontrol amaçlı kadın doğum uzmanına gitme durumu, menopozu algılama şekli, evliliğini nasıl değerlendirdiği, menopoz şikayetleri için doktora gitme durumu,menopozla ilgili bilgilerini nerden edindiği,menopoz için tedavi alma durumu,menopozdan sonra eşiyle ilişkisinin etkilenmesi,menopozun kendini etkilemesi ve menopozdan sonra vücudunda ağrı hissetme istatistiksel açıdan anlamlı faktörler olarak tespit edildi (p0.05). SONUÇ:Çalışma sonuçlarımıza göre, menopozal dönemde görülen semptomlar kadınların yaşam kalitesini etkilemektedir.Hekimler menopozal dönemdeki semptomlar üzerinde etkisi olduğu bilinen tüm faktörleri göz önüne alınarak kişiye özgü değerlendirme ve tedavi programları oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Considering that the expected life expectancy increases and women spend most of their life in menopause, it is very important to understand women and determine the symptoms they experience during this period. The main purpose of the study is to determine what symptoms women experience in the menopausal period and determine the effects of these symptoms on the quality of life of women. MATERİAL AND METHODS: The cross-sectional descriptive study was conducted with menopausal women who applied to Family Medicine Outpatient Clinic of the Health Sciences University Şişli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital. The universe of the research between the dates of October 15, 2019 and April 15, 2020, it was identified as women in the menopausal period who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic for any reason.The necessary information about the content and purpose of the study were briefly explained to the women and a questionnaire was applied to the women who agreed to work.The questionnaire included questions about the socio-demographic data of the participants of the study and the Menopause-Specific Quality of Life(QOL) Scale and the Scale of Evaluation of the Menopausal Symptoms.The study included 314 participants. Mean, standard deviation, median and scale scores were used in statistical analysis. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis Test and Spearman Correlation Analysis were used for univariate analyzes between independent variables. A p-value of less than 0.05 considered significant. RESULTS: The mean age of the participants was 53,99±5,39 and 90.8% were married. Type of family, presence of chronic diseases, the status of going to a gynecologist for control purposes, the way of perceiving menopause, how she evaluated her marriage, going to the doctor for menopausal complaints, where they got their relevant information, the state of getting treatment for menopause, their relationship with their partner after menopause, the menopause itself affecting and feeling pain in the body after menopause effect of all these parameters on menopausal symptom severity and menopause-spesific QOL was investigated. Age and working status were determined as statistically significant factors only in terms of quality of life specific to menopause. Only the time of entering the menopause was determined as a statistically significant factor in terms of severity of menopausal symptoms. On the other hand, no statistically significant effect was observed in terms of education level, income level, menopause type and smoking factors of individuals. CONCLUSİON: According to our study results, symptoms seen in the menopausal period affect the quality of life of women.Personal evaluation and treatment programs should be created by considering all factors known to have an impact on symptoms during the menopausal period.