Acil serviste istenen radyolojik görüntüleme istemlerinin etkinliğinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of the effectiveness of radiological imaging requests requested in the emergency department
- Tez No: 643180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş Bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme(MRG) gibi ileri görüntüleme yöntemlerinin gelişmiş ülkelerin acil servislerinde kullanımı, acil servislerdeki hasta yoğunluğuyla orantısız şekilde artış göstermiştir. BT ve MRG'ye ulaşımın artması kaynak ilişkili ihtiyacı arttırmıştır. Bunun sonucunda hasta bakım kalitesinde belirgin artış olmaksızın, görüntüleme çeşitliliğinde ve kullanımında dramatik artış izlenmiştir. Bu çalışmada, acil serviste istenen BT ve MRGtetkiklerinin uygunluğunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Temmuz 2019 ile Ağustos 2019 tarihleri arasında Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Erişkin Acil Servisi'ne başvuran, tanısal amaçlı BT veya difüzyon MRG istenen hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışma; BT çekilen 2012 hasta, difüzyon MRG çekilen 309 hasta ile gerçekleştirildi. BT ve MRG sonuçları retrospektif olarak patoloji varlığına göre analiz edildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 2321 hastanın yaş ortalaması 41,3 ± 26,6 yıldı (0-100 aralığında). Hastaların %51,2'i erkek, %48,8'i kadındı. Görüntüleme tetkiki; hastaların %53,3'ünde pratisyen hekim, %46,7'sinde acil tıp uzmanı tarafından istenmişti. BT istemlerinin %23,9'unda, MRG'lerin %19,1'inde patoloji izlendi (genel patoloji oranı %23,3). En sık BT tipi kranial BT idi (n=1302). Bunu abdominopelvik (n=503), toraks (n=253), omurga (n=127) ve ekstremite (n=101) BT izlemekteydi. En sık patoloji;abdominopelvik BT (%54,9), toraks BT (%41,5) ve maksillofasialBT'de (%37,5) izlenirken, en az patoloji orbita BT (%0), kranial BT (%11,1) ve ekstremiteBT'de (%21,6) izlendi. BT istenen hastaların %21,8'i 0-10 yaş arasındayken, bu yaş grubundaki hiç kimseden MRG istenmemişti. MRG istenen hastaların %61,1'i 60 yaşın üzerindeyken, BT istenenlerin %24,2'si 60 yaşın üzerindeydi.
Özet (Çeviri)
Introduction Advanceimagingutilizationsuch as computedtomography (CT) andmagneticresonanceimaging (MRI) has increased in theemergencydepartment (ED) in developedcountrieswithdisproportiontogrowth in emergencydepartment (ED)patientvolume. Theavailability of CT and MRI scannersmayhavecreated a supply-induceddemand, whichmaycontributetoincreaseduseandvariability in practicewithout a correspondingincrease in quality of care. Thisstudyaimedtoevaluatetheappropriateness of CT and MRI requested in theED. MaterialandMethods Patientswitha diagnostic CT ordiffusionMRI examination, whoappliedtothe Adıyaman Training andResearchHospitalAdultEmergencyDeparmentbetweenJuly 2019 andAugust 2019, wereincluded.Thestudywasperformedwith2012 patientswith CT and 309 patientswithdiffusionMRI. Theresults of CT and MRI wereanalyzedretrospectivelyforthe presence of anyclinicalpathology. Results Theaverageage of 2321 patientsincluded in thestudywas 41.3 ± 26.6years (range 0-100). 51.2% of thepatientsweremaleand 48.8% werefemale. Imagingexaminationwasrequestedbythe general practitioner in 53.3% andbytheemergencymedicinespecialist in 46.7%. Pathologywasobserved in 23.9% of CT imagingand 19.1% of MRI (overall 23.3%).Themostcommontype of CT wascranial CT (n = 1302), followedbyabdominopelvic (n = 503), thorax (n = 253), spine (n = 127) andextremity (n = 101) CTimaging.Themostfrequentpathologies presence is observed in abdominopelvic CT (54.9%), thorax CT (41.5%) andmaxillofacial CT (37.5%), whiletheleastpresence of pathology isobserved inorbital CT (0%), cranial CT (11.1%) andlimb CT (21.6%).21.8% of patientswith CT werebetween 0-10 yearsold, no MRIwasrequiredfromanyone in thisagegroup. While 61.1% of patientswith MRI wereover60years, 24.2% of patientswith CTimagingwereover 60years.