Oryantiring ve atış sporu ile uğraşan lisanslı sporcuların stresle başa çıkma tarzlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the stress coping styles of licensed athletes engaged in orienteering and shooting sports in terms of some variables
- Tez No: 791507
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DURSUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma oryantiring ve atış sporları ile uğraşan lisanslı sporcuların stresle başa çıkma becerilerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evreni, Bucak Belediyesi Oğuzhan Doğa Sporları Gençlik ve Spor Kulübü (Burdur), Bucak Spor Kulübü (Burdur), Bolu Gençlik Merkezi Spor Kulübü, Kütahya Gençlik Merkezi Kulübü ve Derneği, Sakarya Gençlik Merkezi Spor Kulüplerinde lisanslı olarak oryantiring ve atış sporu ile uğraşan sporculardan, örneklem gurubu ise bu sporculardan tesadüfi yöntemle belirlenmiş 47 kadın, 178 erkek olmak üzere toplam 225 sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada veriler, kuramsal çerçeve yazılı kaynaklardan, çalışma alanındaki veriler ise Şahin ve Durak (1995) tarafından geliştirilmiş olan“Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (STBÖ)”ile elde edilmiştir. (Şahin ve Durak, 1995) Anketler örneklem gurubuna gönüllük esasına göre konu hakkında bilgi verildikten sonra doldurtulmuştur. Bu şekilde ankete toplam 225 katılımcı cevap vermiştir. Elde edilen veriler istatistik işlem için bilgisayar ortamına aktarılarak uygun istatistiki programda işleme tabi tutulmuştur. İstatistik işlemini, tanımlayıcı istatistik olarak frekans (f), yüzde %, karşılaştırmalı istatistiklerden Mann-Whitney-U ve Kruskal-Wallis testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the stress coping skills of licensed athletes dealing with orienteering and shooting sports in terms of some variables. The universe of the research consists of athletes who are engaged in orienteering and shooting sports licensed in Bucak Municipality Oğuzhan Outdoor Sports Youth and Sports Club (Burdur),Bucak Sports Club (Burdur), Bolu Youth Center Sports Club, Kütahya Youth Center Club and Association, Sakarya Youth Center Sports Clubs; on the other hand, the sample group, consists of a total of 225 athletes, 47 women and 178 men, who were determined by random method among these athletes. The data used in the research were obtained from theoretical framework written sources, and the data in the study area were obtained with the“Styles of Coping with Stress Scale (STAS)”developed by Şahin and Durak (1995) (Şahin and Durak, 1995). The questionnaires were filled in by the sample group after giving information about the subject on a voluntary basis. With this method, a total of 225 participants responded to the survey. The obtained data were transferred to the computer environment for statistical processing and processed in the appropriate statistical program. As the descriptive statistics of the statistical process: frequency (f), percent %,“Mann-Whitney-U and Kruskal-Wallis”tests, which are comparative statistics, were performed.