Oryantiring sporcuları ile sporcu olmayan bireylerin stresle başa çıkma becerileri
The differences between who does orienteering sport and coping with stres who doesn't do orienteering sport at all
- Tez No: 288785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SUVEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bir doğa sporu olarak kabul edilen oryantiring sporu, cesaret, irade, sebat, soğukkanlılık, dayanıklılık, sosyal bireysel davranışlar ile matematiksel - mantıksal zekayı da geliştirmeden başka ahlâkı da geliştiren özeliklerini bünyesinde toplayan ve ülkemizdeki geçmişi yeni olan bir spordur. Bu spor, ülkemizde çok fazla yaygınlaşmamakla birlikte, askeri alanda öteden beri kullanılan önemli bir eğitim aracı olmuştur.Stresle başa çıkma davranışları, çok basit refleks cevaplardan çok karmaşık davranış modellerine uzanan çok çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. Bazı insanlar yaşamlarında ne şekilde sorun çıkarsa çıksın başarılı biçimde bunlarla mücadele ederken, bazıları benzer sorunlar karşısında büyük problemler yaşamaktadır.Çalışmada; oryantiring sporu yapan ve yapmayan kişilerin stresle başa çıkma tarzları ele alınmıştır. Katılımcıların yaşlarına göre, tahsil durumlarına göre, cinsiyetlerine göre, sporcu olup olmama durumuna göre strese karşı koyabilme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmaya gönüllü 184 kişi katılmıştır. Katılımcıların stresle başa çıkma tarzlarını değerlendirmek için ?Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇÖ)? kullanılmıştır. Şahin ve Durak, Folkman ve Lazarus tarafından geliştirilen ?Ways of Coping Inventory? üzerinde çalışarak 30 maddelik ?Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeğini? geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
We accept orienteering as a courage, detemination, stability, enduring of sport activitys. Wich also conbains with sosial and ethical not also individual behaviars but also developes matematical and logical intelagancy. By this means orienteering is a very new sport in our country.In orienteering ther should be used a map, a compass, a special topoghrafical map and on that map ther are some signs to find the next destination and check points. Which means orienteering is mentaly focused, needed effort and also good motivation to do and practice. This sport needs a special motivation, greed and desire. We can name orienteering a `mind sport`. The reason we call orienteering is a `mind sport` is that you should read the map very quicly in high intensity and give fast desitions to go next point. Orienteering is not widespread in our country but very effective education in military field.If we concantrate us to look at people those who does orienteering and who doesn`t that how they mannage to overcome against stress. We intent to examine those who does sports and who does not. We concantrate us to look at their trainig periosd in a year, how to overcome against stress, age dispersal, their sex, their educational stuations, their military duty and also how many times they become national athlete.We took 184 students to this case study.