Parental rejection, best-friend rejection, and self-compassionas predictors of internet addiction during the Covid-19 pandemic
Kovid-19 döneminde internet bağımlılığının yordayıcıları olarak ebeveyn reddi, en iyi arkadaş reddi ve öz-duyarlık
  1. Tez No: 643230
  2. Yazar: VAROL ARDİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AKMEHMET ŞEKERLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın amacı, KOVİD-19 öncesi ve KOVİD-19 dönemi olmak üzere iki farklı yaşam koşulunu göz önünde bulundurarak üniversite öğrencilerinde anne, baba, en iyi arkadaş reddi ve öz-duyarlığın internet bağımlılığını yordayıp yordamadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini ortalama yaşları sırasıyla 21,51 ve 21,81 olan 270 kadın ve 94 erkek olmak üzere, toplam 364 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla Demografik Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Formu, Yetişkin Ebeveyn Kabul-Red Ölçeği Anne ve Baba Kısa Formları, En İyi Arkadaş Kabul-Red Ölçeği Kısa Formu ve Öz-Duyarlık Ölçeği veri toplamak amacıyla kullanılmış ve çoklu regresyon analizinden faydalanılmıştır. Sonuçlar, anne reddi (Kovid-19 öncesinde: ß = .35, p < .001; Kovid-19 esnasında: ß = .38, p < .001) ve öz-duyarlığın (Kovid-19 öncesinde: ß = -.28, p < .05; Kovid-19 esnasında: ß = -.36, p < .001) erkeklerde internet bağımlılığının anlamlı yordayıcıları olduğunu, kadınlarda ise sadece öz-duyarlığın (Kovid-19 öncesinde: ß = -.25, p < .001; Kovid-19 esnasında: ß = -.30, p < .001) internet bağımlılığını yordadığını göstermektedir. Bu nedenle internet bağımlılığına eğilimi olan bireylerle çalışırken cinsiyet göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca, öz-duyarlık temelli önleyici strateji uygulamalarının sağlanması ve anne ile olan ilişkilerin geliştirilmesinin üniversite öğrencilerini internet bağımlılığından ve zararlı sonuçlarından koruyabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine whether maternal, paternal, best-friend rejection and self-compassion predict internet addiction among university students considering two different life conditions: before Covid-19 and during COVID-19. The sample of the study consisted of 364 university students; 270 females and 94 males, with mean ages of 21.52 and 21.81, respectively. Demographic Information Form, Young's Internet Addiction Test-Short Form, Adult Parental Acceptance-Rejection Questionnaire Mother and Father Short Forms, Best-Friend Acceptance-Rejection Questionnaire-Short Form, and Self-Compassion Scale were utilized for data collection and multiple regression was used for data analysis. The findings indicated that maternal rejection (before COVID-19: ß = .35, p < .001; During COVID-19: ß = .38, p < .001) and self-compassion (before COVID-19: ß = -.28, p < .05; during COVID-19: ß = -.36, p < .001) were significant predictors of internet addiction in males, whereas only self-compassion (before COVID-19: ß = -.25, p < .001; During COVID -19: ß = -.30, p < .001) was a significant predictor of internet addiction in females. Therefore, gender should be considered when working with people who tend to develop internet addiction. It is also concluded that providing preventive strategies based on self-compassion and relationships with mothers may protect university students from internet addiction and its harmful consequences.