Bütçe ve diğer değer yaratım mekanizmaları ile belediyelerin büyüyen ekonomik rolleri
Growing economic roles of municipilaties with budget and value creation mechanisms
  1. Tez No: 643234
  2. Yazar: DEMET CEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Küresel sistem vurgusunun sıklıkla gündeme getirildiği, ekonomik ağların en küçük yönetim birimlerini teknolojik gelişmelerin getirileri ile etkileyebildiği günümüz dünyasında, ekonomik kalkınmanın ulusun yerel yönetsel birimleri ile birlikte gerçekleşebileceğine dair inanç güçlenmektedir. Dünyada ekonomik eğilimler kentleri ön plana çıkarırken Türkiye de bu eğilime dâhil olmaktadır. Türkiye'de yerel yönetimlerin, büyükşehir belediyelerinin öncülüğünde, ulusal kalkınmanın bütüncül bir eylemsellikle gerçekleşmesine katkı sağlayabilmeleri için politikalar geliştirilmektedir. Beş Yıllık Kalkınma Planları'nda sıklıkla yerel yönetimlerin güçlendirilmesi adına politikalar geliştirilmiştir. Yerel yönetimlerin bütününe dair bilgi edinme hususunda, büyükşehir belediyeleri yerel yönetimlerin ekonomik rollerine dair güçlü veriler sunabilmektedir. Çünkü büyükşehirlerin hem ekonomik hizmet ağları oldukça geniş hem de şirketleşme potansiyelleri oldukça güçlü durumdadır. Büyükşehirler nüfus ve ekonomik güçleri ile devasa ekonomik ağlara katılabilmektedir. Yurt içi ve yurt dışı borçlanma yoluna giderek, büyük ekonomik kaynak ihtiyacı olan projeler hayata geçirmektedirler. Çalışmada yerel yönetimlerden yola çıkılarak, büyükşehirler özelinde Türkiye'de yerel yönetimlerin ekonomik büyüklüklerine dair, ilgili kurum yayınları ve hukuksal mevzuatın değerlendirilmesi yolu ile veri setleri oluşturulması ve bütüncül bir tablo sunulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the emphasis on the global system is frequently brought to the agenda, the economic networks can affect the smallest administrative units with the benefits of technological developments, the belief that economic development can take place together with the local administrative units of the nation is strengthening. While the economic trends of the world highlighting the cities, Turkey is included in this trend. In Turkey, policies are developed in order local governments to contribute to the realization of national development in a holistic manner under the leadership of the metropolitan municipalities. In the Five-Year Development Plans, The policies to strengthen local governments have often been developed.With regard to obtaining information on the whole of local governments, metropolitan municipalities can provide strong data on the economic roles of local governments.Because the economic service networks of the metropolitan cities are quite wide, and their corporate potential is very strong. Metropolitan cities can join huge economic networks with their population and economic power. By using domestic and foreign borrowing, they bring projects that need great economic resources to life. In this study, it is aimed to create data sets and present a holistic table about the economic size of the local governments particularly metropolitans in Turkey by the evaluation of the relevant institution's publications and legal legislations, starting from the local government. The focus is on budget expenditure and revenue realizations and personnel figures of metropolitan municipalities, companies, and affiliated administrations.