Sensitivity and sea surface temperature analyses of WRF model for predicting heavy rainfall events observed in Eastern Black Sea and Mediterranean regions of Turkey
Türkiyenin Doğu Karadeniz ve Akdeniz bölgelerindeki sağanak yağışlı hava olaylarını tahmin etmek için oluşturulan WRF modeli duyarlılık ve deniz yüzey sıcaklığı analizleri
  1. Tez No: 643233
  2. Yazar: HEVES PİLATİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL, PROF. DR. ELÇİN KENTEL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Environmental Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tezdeki çalışmalarla amaçlanan, Türkiye'nin Akdeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerindeki ekstrem yağış olayları ile Hava Araştırma ve Tahmin modeli olarak da bilinen WRF'u kullanarak; bu bölgeler için model tahmin doğruluğunu arttırmaktır. Bu bağlamda, biri fizik parametrelerinin (mikrofizik, kümülüs ve yüzey tabaka sınır) ve girdi verilerinin, diğeri ise deniz yüzey sıcaklığının (DYS) ekstrem yağışlara etkisini incelemek adına iki farklı duyarlılık analizi yapılmıştır. İlk çalışmada denenmek üzere, 4 mikrofizik, 3 kümülüs, 2 PBL ve 2 veri kaynak seçenekleri olmak üzere toplam 96 senaryo belirlenmiş ve modele konulmuştur. Bütün seçenek ve analizlerin sonucunda Akdeniz'de; mikrofizik için Eta / Ferrier (ES), kümülüs için Grell Freitas (GFES), PBL ve veri kaynağı için ise sırasıyla Mellor Yamada Janjic (MYJ) ve GFS daha iyi performans göstermiştir. Doğu Karadeniz'de çalışılan olaylar bazında, Aeresol Aware Thomspon (AATS) and WRF Single Moment 6 (WSM6) mikrofizik, Betts Miller Janjic (BMJ) and GFES kümülüs, MYJ yine PBL ve bu sefer ERA5 Re-analiz (ERA5, ECMWF) girdi veri seçenekleri öne çıkmıştır. DYS analizine gelindiğinde ise 3 farklı deniz yüzey sıcaklığı veri kaynağı belirlenmiş ve bu kaynakların olay tahminlerindeki başarıları kıyaslanmıştır. Buna göre Akdeniz üzerinde çalışan model, Medspiration ve NCEP datasetleri kullandığında daha gerçekçi sonuç verirken; bu model Doğu Karadeniz bölgesi için uydu bazlı kaynaklar olan GHRSST ve Medspiration ile çalıştığında daha iyi sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
With this thesis it is aimed to enhance the prediction accuracy of the Weather Research and Forecasting (WRF) model on the extreme precipitation events of Mediterranean and Eastern Black Sea regions of Turkey. While the first part of sensitivity analysis was conducted for the physical parameters (microphysics, cumulus and PBL) and the initial boundary conditions, the second part has only focused on the impact of sea surface temperature (SST). After choosing 4 microphysics, 3 cumulus, 2 PBL and 2 input meteorological sources options, in total 96 scenarios have been tested through the first part of sensitivity analysis for each region. Among all of the schemes, generally for microphysics Eta / Ferrier (ES) scheme, for cumulus Grell Freitas (GFES) sheme and finally for PBL Mellor Yamada Janjic (MYJ) scheme performed better than the other options in Mediterranean event cases. However, for Eastern Black Sea region, Aeresol Aware Thomspon (AATS) and WRF Single Moment 6 (WSM6) as microphysics, Betts Miller Janjic (BMJ) and GFES as cumulus and MYJ as PBL scheme become prominent. Again, WRF model usually performs better by using the Global Forecasting System (GFS) meteorological input dataset in Mediterranean region whereas it produces more realistic forecasts for Eastern Black Sea, if it uses ERA5 Reanalysis (ERA5, ECMWF) meteorologic data. For SST analysis, three SST data sources were selected to use. Through detailed examination, the Medspiration and NCEP sources were found successful for the prediction of the Mediterranean event cases. In Eastern Black Sea region, the two satellite based sourced datasets (Medspiration and GHRSST) performed better than the other two.