Relationship between job satisfaction, job commitment and organizational citizenship behavior: A research in the human resources department of a company
İş tatmini, işe bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişkiler: İnsan kaynakları bölümünde bir araştırma
- Tez No: 643245
- Danışmanlar: PROF. DR. AKIN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Gelişen teknoloji, değişen pazar koşulları ile işletmeler, rekabet avantajı sağlayabilmek için insan kaynağına daha fazla odaklanmaktadırlar. Bu doğrultuda işletmelerin ayakta kalabilmeleri ve başarılı olabilmeleri, işgörenlerin çalışma kapasitelerinden maksimum verim elde etmelerine bağlıdır. Bununla bağlantılı olarak günümüzde insan faktörü oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Son dönemlerde işletmeler, çalışanların örgüt içerisinde gösterdiği davranışları daha çok araştırmaya, üzerinde durmaya başlamışlardır. Çünkü işletmelerin başarı elde edebilmeleri, çalışanların iş tanımlarına ek olarak gönüllülük esasıyla gösterdikleri davranışlara bağlıdır. Örgütsel Vatandaşlık Davranışı olarak bilinen bu tutum, yaklaşık çeyrek asırdır literatürde yer almakta olup kısaca çalışanların organizasyonlarının verimliliğini arttırma adına gönüllü olarak sergiledikleri davranışları olarak ifade edilmektedir. ÖVD ile oldukça yakın ilişkisi olan kavramlardan bazıları; işe bağlılık ve iş tatmini kavramlarıdır. Söz konusu organizasyonun rakiplerine karşı üstünlük sağlayabilmesi, işgörenlerin örgüte olan bağlılıklarını arttırabilmeleri ve iş tatmini olarak bildiğimiz, işgörenlerin işe karşı olumlu yada olumsuz duyguları ÖVD ile en çok ilişkili olduğu ortaya konmuş kavramlardır. Örgütler yalnızca teknolojik değişimlere adapte olarak, rekabet üstünlüğünü ellerinde bulundurarak varlıklarını sürdüremeyeceklerinin, işgörenlerin iş tatminlerinin sağlanması, beklentilerinin karşılanması ve işe bağlılıklarının gerektiğini farketmişlerdir. Bu sebeple firmaların perspektifinden devamlılığın ana yolu, bulunduğu örgütteki işgörenlerin örgütü ne kadar benimsedikleri, işteki tatmin seviyeleri, gönüllü davranışları ile belirlenebilmektedir. Bu doğrultuda, bir firmadaki insan kaynakları çalışanlarının işlerine bağlılığı, iş tatmin düzeyleri, sergiledikleri örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki etkileşim araştırılmıştır. Kavramlar arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla 4 bölümden oluşan bir anket formu düzenlenmiştir. Anket demografik sorular ile başlamakta olup şirketlerdeki insan kaynakları çalışanlarının örgütsel vatandaşlık davranışı sergilemelerini ölçmek için ÖVD ölçeği, iş tatminlerini ölçmek için Minnesota'nın ölçeği, işe bağlılık seviyelerinin belirlenmesi için ise Kanungo'nun ölçeği kullanılmıştır. Bireylerin yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir seviyesi, iş deneyimi ve medeni durumunun toplam on sekiz hipotez için iş tatmini, işe bağlılık ve ÖVD üzerinde etkisi olup olmadığı Student-t Test ve Kruskal-Wallis testi ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Anket yoluyla toplanan veriler bilgisayar ortamında SPSS programı ile analiz edilerek değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the developing technology and changing market conditions, businesses are now focusing more on human resources to gain a competitive advantage. For this reason, the continuity of their business and success depends on receiving maximum working efficiency from employees. Regarding this fact, the human factor is emerging as a very important issue nowadays. Recently, businesses have started to be more interested in and researching the behaviors displayed by employees within the organization. Because the success of the businesses depends on the behaviors of the employees displayed on a voluntary basis as well as their behaviors stated within the scope of job descriptions. This concept is known as Organizational Citizenship Behavior (OCB) and used in the literature in the past quarter-century and is briefly expressed as the behaviors voluntarily displayed by employees to increase the efficiency of their organizations. Job satisfaction and job commitment concepts are some of the concepts related to OCB. The advantage of the company in question over its competitors, increasing the commitment of employees to their organization and job satisfaction, that is the positive or negative feelings of the employees about their job are some of the most related concepts to OCB. Today, organizations have realized that they cannot continue their existence only by adapting to technological changes and by maintaining a competitive advantage, but also they should provide employees' job satisfaction, meet their expectations and increase their job commitment. Therefore, from the point of view of companies, the main way of the continuity can be determined by how much the employees' commitment to their organization, their job satisfaction level and volunteer behaviors. In line with this purpose, the interaction between job commitment, job satisfaction level and organizational citizenship behaviors of human resources employees in a company are investigated in this study. A questionnaire consist of 4 different sections was developed to evaluate the relationship between these concepts. The survey starts with demographic questions. The OCB scale is used to measure the organizational citizenship behavior levels, Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ) is used to measure job satisfaction and finally, Kanungo's scale is used to evaluate job commitment of human resources employees in companies. Student-t Test and Kruskal-Wallis Test have been tried to determine whether the age, gender, education level, income level, work experience and marital status of the individuals have an impact on job commitment, job satisfaction and OCB for a total of 18 hypotheses. The data collected through the questionnaires was analyzed on SPSS software.