Şiddetin medyatikleştirilmesinin suç işlenme şekilleri üzerine etkisi
The effect of mediatization of violence on crime procedures
  1. Tez No: 643250
  2. Yazar: MUSTAFA GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GÖKMEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Law, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Her çocuk masum doğar, toplum hayatı boyunca yaşadığı ruhsal incinmeler kişiliğin gelişmesinde önemli rol oynar. Tarih boyunca insanın gelişimini etkilemek özellikle paternalist toplumların en temel özelliği olmuştur. Medyanın etkileme gücü beklentilerin üzerinde bir seyir izlemiş ve en önemli toplumsal otoritelerden biri haline gelmesine neden olmuştur. Medya güçtür ve gücü arkasına alan, toplumsal etkileşim konusunda önemli bir adım atmış olur. Medyanın güç kazanması ve gücünü muhafaza etmesinin tek yolu ise tiraj ya da reyting olarak adlandırılan izleyici/dinleyici/okuyucu/ziyaretçi sayısıdır. Etkili medya olmanın özünde hitap edilen kitlenin büyüklüğü yatmaktadır. Temel amacı kitle (güç) kazanmak olan medya, kitleleri etkilemek için haber veriş/sunuş biçimlerini günün toplumsal beklentilerine göre geliştirmek zorundadır. Tam da bu noktada her zaman toplumun her kesiminin dikkatini üzerine çekmeyi başaran şiddet haberleri devreye girmektedir. Şiddeti sunma konusunda sınır tanımayan kitle iletişim araçları, özendirme misyonu da üstlenmiş olduğunu görmeli ve sınırlamalara tabi tutulmalıdır. Bu çalışmada toplumun tüm kesimlerinin ve özellikle de çocukların, medyayla etkileşimleri incelenmekte, medya-suç ilişkisinin gerçekte var olup olmadığı, suçu teşvikte ve suç işleme şekillerinin öğrenilip geliştirilmesinde etkisi irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Every child is born innocent, and the traumas he has experienced throughout his life play an important role in the development of personality. Throughout history, influencing human development has been the most fundamental subject of paternalist society. The influence of the media has been above expectations and has made it one of the most important social authorities. Media is power and takes an important step in the social interaction behind power. The only way media can gain power and maintain its power is the number of viewers / listeners / readers / visitors called circulation or rating. The essence of being an effective media is the size of the audience it addresses. Media, whose main purpose is to win masses, has to develop the communication / presentation styles according to the social expectations of the day in order to influence the masses. At this point, the news of violence, which always attracts the attention of all segments of society, comes into play. It should also see that it has undertaken the mission of encouraging mass media, which has no limits in presenting violence, and should be subject to restrictions. This study examines the interactions of all segments of society and especially children with the media, and examines whether the relationship between media and crime actually exists, and its impact on the promotion and development of crime.