Exploring agency problems in the Turkish private pension system: Pension sector employee perspectives
Türkiye'nin özel emeklilik sistemindeki vekâlet sorunlarının incelenmesi: Emeklilik sektörü çalışanlarının görüşleri
- Tez No: 643249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türkiye'nin özel emeklilik sistemi üzerine yapılan çalışmalar katılımcıların finansal okuryazarlık eksikliğini vurgulamaktadırlar. Bu bilgi eksikliği sistemde vekâlet sorunlarına yol açabilmektedir. Bu tez, emeklilik sektörü çalışanlarının bakış açıları üzerine niteliksel bir araştırma yaparak, Türkiye'nin özel emeklilik sistemindeki vekâlet sorunlarını sistemin yönetim yapısını da göz önünde bulundurarak incelemektedir. Bu tez toplamda sekiz emeklilik şirketi, üç portföy yönetim şirketi ve denetleyici ve gözetleyici kurumların birinden on altı çalışanla yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerin tematik içerik analizine dayanan nitel bir çalışmadır. Bu tezin bulguları görüşme verilerinin tematik içerik analizine dayanmaktadır. Bu tezin sonuçlarına göre sektör çalışanları vekâlet sorunlarının Türkiye'nin bireysel emeklilik sisteminde, özellikle katılımcılar ve emeklilik şirketleri arasındaki ilişkide, sıklıkla meydana geldiğini düşünmektedirler. Bu tez dört temel vekâlet sorunu tanımlar: aday katılımcılara yetersiz bilgi sağlanması, katılımcıların risk tercihleriyle uyumsuz emeklilik fonları sunulması, katılımcılara fonlarının performansı hakkında yetersiz bilgi sağlanması, katılımcıların çıkarları pahasına grup şirketlerine yatırım yapılması. Bu tez, sistemdeki vekâlet sorunların katılımcılar için getiri oranını ve sistemin verimliliğini olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Bu tez, bireysel emeklilik sisteminde devletin üstlendiği düzenleyici rolün Türkiye örneğinde, kolektif sese sahip olma mekanizması ve sözleşme temelli yönetim yapılarının mevcut olmaması sebebiyle ikinci basamakların çalışma ilişkileri aracılığıyla kısmen kontrol edilebildiği diğer ülkelere kıyasla daha kritik olduğu sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
The existing literature on Turkey's private pension system highlights the limited financial literacy of its participants, which may lead to agency problems. Through a qualitative exploratory study on pension sector employee perspectives, this thesis examines agency problems in the Turkish private pension system in the context of its governance structure. The study relies on semi-structured in-depth interviews with 16 employees from eight pension companies, three portfolio management companies, and one of the regulatory and supervisory organizations. The analysis relies on a thematic content analysis of the interview data. The thesis finds that pension sector employees believe agency problems are prevalent in the private pension system, particularly in the relationship between pension companies and participants. It identifies four major agency problems: the provision of insufficient information to prospective participants, offering pension funds that mismatch participants' risk preferences, the provision of insufficient information to participants about the performance of their funds, and making investments to their group companies at the expense of participants' interests. The thesis suggests that these problems may negatively affect the rate of returns for participants and the efficiency of the system. It concludes that the state's regulatory role of the in the private pension system is more critical in the Turkish case than in countries where secondary pillars are partially monitored through industrial relations in the absence of collective voice mechanism and contract-based governance structure.